ANASAYFA / MAHAL / SERGi / BANA DEĞİŞİMDEN BAHSET

Bana Değişimden Bahset

10-20 Aralık 2015

Leipzig – Çanakkale Arasında Gençlerle Sanat Atölyeleri Sergisi”Bana Değişimden Bahset” projesi kapsamında on dört genç Leipzig’de (Almanya) ve Çanakkale’de (Türkiye) toplumsal yaşam ortamını araştırdılar. Görünen çevreden ve ardındaki görünmeyenden esinlenerek fotoğraflar ve video-yürüyüşler ürettiler.  Video-yürüyüşler izleyiciyi hem kamusal alanda gezdiriyor, hem de filmin anlatısını takip etmelerini sağlıyor; yürüme ile izleme eylemleri eş zamanlı olarak gerçekleşiyor.

Proje sürecinde katılımcı gençlerin ürettiği eserler, yaşadığımız toplumla ilişkili soruları, yorumları ve vizyonu içeriyor; bu yolla toplumsal bir diyalog yaratmayı hedefliyor. Katılımcı gençler, sanatçılar ve proje ortağı kurumlar, bu diyalogların sürdürülebilir olması için, proje sürecinde üretilen çalışmaların bir arada gösterileceği bu sergiye sizleri de davet ediyor.Kartpostal formunda üretilen fotoğraflar, sergi mekanından alınıp dünyanın her yerine gönderilebilecek.  Video-yürüyüşler de yine sergi mekanından temin edilecek ekranlarla, çekildikleri yerde yeniden deneyimlenebilecek.

Kültürlerarası etkileşim ortamı sunmayı amaçlayan bu proje ve sergiyi, Almanya – Türkiye Gençlik Köprüsü, Anadolu Kültür ve MAHAL gerçekleştirmiştir. Projeye maddi desteği ise Almanya Dışişleri Bakanlığı vermiştir.