ANASAYFA / MAHAL

mahal

ÇANAKKALE’NİN İLK ALTERNATİF SANAT MEKÂNI MAHAL

Oluşturduğu sivil dayanışma ve üretim ağıyla 2005 yılından bu yana Çanakkale merkezli uluslararası çağdaş sanat faaliyetleri yürüten Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ), Çanakkale’ye yeni ve alternatif bir sanat mekânı kazandırdı: MAHAL, 2 Kasım 2013’te kapılarını açtı.

Sanata, kültüre dair bir düşünce ve eylem platformu olarak, sosyal fayda ve sorumluluğa dayalı, ulusal ve uluslararası katılımlı etkinlikler düzenleyen CABININ, bu faaliyetlerini Kasım 2013’ten itibaren MAHAL’de yürütmekte. Sarıçay kenarında, Çay Mahallesinin kıyısında bulunan bu eski palamut deposu, Penso ailesi tarafından Fortüne ve İsak Kumru anısına 2011 yılında restore ettirilmişti. Kentin kültürel mirasını canlandıran bu restorasyonun ardından özgün mimarisiyle sanat faaliyetleri için eşsiz bir kapalı alan sunan depo, MAHAL adıyla Çanakkale’nin kültür sanat hayatına katıldı.

MAHAL, CABININ tarafından hayata geçirilecek uluslararası projelerin beraberinde, Çanakkale, Türkiye ve dünyadan sanatın farklı disiplinlerinde üretim, sergileme ve gösterimler, sivil toplum faaliyetleri ve kar amacı gütmeyen her türlü özgün proje için çok amaçlı, açık bir mekân, altyapı ve iletişim ağı işlevi görüyor. Genel Sanat Yönetmenliğini Seyhan Boztepe’nin, koordinasyonunu Deniz Erbaş ve Kubilay Özmen’in, danışmanlığını ise İsmail Erten’in üstlendiği MAHAL, aynı zamanda “Açık Mahal” programı ile diğer sivil grupların da kullanımına açılıyor.

ETKİNLİKLER
sergiatolye
performansacik-mahal
gosterimpanel