1 Ocak - 1 Haziran 2023, Çanakkale
Saha Ziyaretleri

Ocak ayından itibaren, MAHAL’de gerçekleştirilen odak toplantılara ek olarak Bayramiç, Çan, Ezine ve Ayvacık ilçelerine, Çanakkale merkeze bağlı mahalle ve köylere saha ziyaretleri gerçekleştirildi. Buralara yerleşen kütür aktörlerinin yanısıra muhtarlar, yerel insanlar gibi güncel nüfus hareketliliğini yerel kültürel ve tarihsel bağlamla ilişkilendirebilecek kişilerle de görüşmeler gerçekleştirildi. Bu keşif ve saha ziyaretlerinde Korfmann Kütüpanesi, Bordo Bina gibi kent merkezinden kültür kurum ve mekanlarının temsilcileri de katıldı.

[FOTOĞRAFLAR]

9 Haziran 2023, MAHAL
Yeni Komşular Buluşması

Yeni Komşular projesi kapsamında temas edilen kültür aktörleri 9 Haziran’da MAHAL’de bir araya geldi. Çanakkale il merkezinin yanısıra Bayramiç, Ezine, Ayvacık, Gelibolu, Bozcaada gibi ilçelerden gelen yaklaşık 75 kültür aktörünün buluştuğu toplantıda proje yöneticisi Seyhan Boztepe CABININ faaliyetleri konusunda bir sunum yaptı. Deniz Erbaş’ın kolaylaştırıcılığını üstlendiği toplantıda mimar İsmail Erten Çanakkale yerleşim kültürü konusunda genel bilgiler aktardı. Sunumların ve tanışma çemberinin ardından, Çanakkale kent merkezindeki farklı kültür aktörlerini tanıtmaya yönelik olarak Erdal Sezer'in kurguladığı kent turu kapsamında Bordo Bina, Mekor Hayim Sinagogu, Korfmann Kütüphanesi, Fevzipaşa’daki sanat atölyeleri ile Ceyhun Demir ve Sanatsever ziyaret edildi.

[FOTOĞRAFLAR]

HAKKINDA

YENİ KOMŞULAR Çanakkale Kültür Aktörleri Ağı, son yıllarda Çanakkale'nin kent merkeziyle kırsal kesimlerine yerleşen kültür endüstrisinden (yaratıcı endüstrilerden) aktif uzman ve profesyonellerin iletişim ve iş birliklerini amaçlayan bir araştırma çalışmasıdır. Çanakkale'nin Akdeniz kültür ekosisteminde özgün bir kültür şehri olarak potansiyellerini geliştirmesi noktasında yaratıcı bireylerin önemli katkıları olacağı fikriyle, farklı sanat disiplinlerinde üreten sanatçıların yanı sıra tasarımcı, kültür-sanat yöneticisi, çevirmen, yapımcı, yönetmen, editör, akademisyen gibi günümüz kültür-sanat üretiminin değişik aşamalarında donanım ve becerileriyle rol alan yaratıcı bireyleri tanımayı ve birbiriyle tanıştırmayı amaçlıyoruz. Çanakkale'nin farklı ilçelerine saha ziyaretleri ve geniş katılımlı toplantılarla bu süreçte temas edebildiğimiz herkesi buluşturan, iletişim ve işbirliği ekseninde işleyen bir Yeni Komşular haritası oluşturuyoruz. Bu ağın bir parçası olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilir, MAHAL'e her zaman uğrayabilirsiniz.