Agnès Varda

30 Mayıs 1928 Brüksel, Belçika – 29 Mart 2019 Paris, Fransa.

Toplayıcılar, Agnes Varda’nın 2000 yapımı belgesel filmi. Aynı yıl Cannes Film Festivali’nde yarıştıktan sonra birçok uluslararası ödül kazandı. Toplayıcılar, 2014’te Sight & Sound’ün düzenlediği ankette tüm zamanların en iyi sekizinci belgesel filmi seçildi. 2016’da ise BBC’nin 21. yüzyılın en iyi 100 filmi listesine 99. sıradan girdi.
Film yemek, süs eşyası, atılmış nesneler ve kişisel koleksiyonları arayan toplayıcıların peşine düşer. Varda sadece toplayıcıları değil kent toplayıcılarını, ataları toplayıcılık yapan zengin bir restoran sahibi gibi toplayıcılarla bağlantılı kişileri bulmak için Fransa taşrasını ve büyük şehirleri gezer. Film toplayıcılığın farklı yönlerini ve hayatta kalmak için toplayıcılık yapan insanların izini sürer.
Varda’nın filmde işlediği diğer temalar ise eserlerinde geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanan sanatçılar, çekimler boyunca karşısına çıkan semboller (kadransız bir saat ya da kalp biçimindeki bir patates gibi) ve terk edilmiş mülkiyetlerde toplayıcılık yapmakla ilgili yasal çerçeve gibi geniş bir yelpazeye yayılır.