Burası Sakin, Karşı Kıyıda Cephe Var

Burası Sakin, Karşı Kıyıda Cephe Var
13 Şubat 2015    |    Etkinlikler    |    Sergi

Burası Sakin, Karşı Kıyıda Cephe Var

1915’TE ÇANAKKALE’DE SAVAŞAN VE BOZCAADA’DA KONUŞLANAN FRANSIZ ASKERLERİNİN KARTPOSTALLARI
13 Şubat – 5 Mart, Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
Birinci Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı anma etkinlikleri vesilesiyle, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ve Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi işbirliğiyle, özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu sergi, Osmanlı donanmasının 18 Mart 1915’deki Çanakkale zaferinin ardından, Gelibolu Yarımadası’nda savaşan Fransız askerlerinin dinlenme bölgesi olarak konuşlandıkları Bozcaada’dan gönderdikleri kartpostallardan oluşuyor.
Sergide yer alan 300’e yakın Bozcaada kartpostalı, Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi kurucusu Hakan Gürüney’in özel koleksiyonuna ait.Bu kartpostallar, bir yandan savaşın acımasız yüzünü ortaya çıkarırken diğer yandan askerlerin günlük yaşamlarına ışık tutuyorlar. Bu tanıklıklar aracılığıyla, yazarak bir tür derman arayan askerler kartpostallarda savaş dönemini, barış takvimini ve sevdikleriyle ilgili düşüncelerini yazıya dökmüşler…

Orient-Institut Istanbul’da tarihçi Alexandre Toumarkine ve IFEA’da tarihçi Loubna Lamrhari, bu serginin küratörlüğünü, İzzeddin Çalışlar ise sergi tasarımını üstleniyorlar.

“Burası Sakin, Karşı Kıyıda Cephe Var” sergisinin Çanakkale gösterimi, CABININ-Çanakkale Bienali İnisiyatifi işbirliğiyle hayata geçirilmiştir.