Çanakkale Art Walk İkinci Kez Osnabrück’teydi

Çanakkale Art Walk İkinci Kez Osnabrück’teydi
18 Haziran 2017    |    Etkinlikler    |    Sergi

Çanakkale Art Walk İkinci Kez Osnabrück’teydi

Çanakkale Art Walk 2, 17 ülkeden 40 sanatçının eserleriyle 6 Haziran – 6 Ağustos tarihinde Çanakkale ve Osnabrück sanat ortamlarını bir kez daha buluşturuyor.

2004 yılında başlayan Çanakkale-Osnabrück şehir kardeşliği, iki kentin sanat ortamları arasında uzun yıllara yayılan bir işbirliğinin gelişmesini sağladı. İki kentte oluşturulan sivil inisiyatifler arasındaki diyalogun bir ürünü olan Çanakkale Art Walk ilk kez 2015 yılında hayata geçirildi. BBK Osnabrück işbirliğiyle ve 5 farklı sanatçı atölyesinin katılımıyla düzenlenen sergide, 3. ve 4. Çanakkale Bienalleri’nden özgün eserler yer aldı.

Çanakkale Art Walk, Osnabrück kenti tarafından büyük beğeniyle izlendi ve etkinliğin devamı için 2016 haziran ayında çalışmalara başlandı. Yine BBK Osnabrück öncülüğünde ve Osnabrück Belediyesi’nin desteğiyle, Kunsthalle Osnabrück, Museumsquartier (Felix-Nussbaum-Haus/ Kulturgeschichtliches Museum), Bund Bildender Künstler Osnabrück (BBK) ve Gesellschaft für zeitgenössische Kunst e.V. etkinliğe ev sahipliği yapmak üzere bir araya geldi. 5. Çanakkale Bienali’nin tartışmaya açtığı “Anavatan” kavramını Avrupa bağlamına taşımayı amaçlayan serginin küratörlüğünü ise Christian Oxenius üstlendi. 5. Çanakkale Bienali’nin açılışına üç hafta kala iptal edilmesine rağmen Çanakkale Art Walk 2 için çalışmalara devam edilmesine karar verildi.

Christian Oxenius tarafından belirlenen kavramsal çerçeve, “anavatan” kavramının etrafını ören, farklı çağrışımlara sahip anlam ve duygu katmanlarını, ulusal anlatılar, kişisel deneyimler, kimlik, hareketlilik ve denetim süreçleri bağlamında 17 ülkeden 40 sanatçının eserleri üzerinden yeniden tartışmaya açmayı amaçlıyor.

Çanakkale Art Walk 2 sergisinde 5. Çanakkale Bienali’nden Halil Altındere, Aissa Deebi, Ahmet Elhan, Ghazel, Pravdoliub Ivanov, Birgit Johnsen & Hanna Nielsen, Reysi Kamhi, Eleni Mylonas, Kalliopi Lemos, Ali Mihabri ve Boris Mikhailov; Çanakkale Bienali’nin daha önceki edisyonlarından ise Jakob Gautel, Jun-Ichiro Ishii, Panos Tsagaris ve Viron Erol Vert eserleriyle yer alıyor.

6 Haziran günü Kunsthalle Osnabrück’te açılışı yapılan Çanakkale Art Walk 2, 6 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

Sergi Mekanları:
Kunsthalle Osnabrück,
Museumsquartier (Felix-Nussbaum-Haus/ Kulturgeschichtliches Museum),
Bund Bildender Künstler Osnabrück (BBK)
Gesellschaft für zeitgenössische Kunst e.V.

Sanatçı Listesi:
Hüseyin Bahri Alptekin (TR), Halil Altındere (TR), Zehra Arslan (DE/TR/IL), Jakob and Manila Bartnik (PH/PL), Cana Bilir-Meier (AUT/TR), Burçak Bingöl (TR), Hera Büyüktasçiyan (TR), Aissa Deebi, Ahmet Elhan (TR), Köken Ergun (TR), Petra Fiebig (DE), Jeanno Gaussi (AFN/DE), Jakob Gautel (DE), Aikaterini Gegisian (GR), Ghazel (IRN/FR), JR (FR), Jun-Ichiro Ishii (JP), Pravdoliub Ivanov (BG), Birgit Johnsen & Hanne Nielsen (DK), Ahmet Kavas (TR), Katerina Kuznetcowa (RU) und Alexander Edisherov (GEO), Reysi Kamhi (TR/IL) Stefan Tchernboc (DE), Kalliopi Lemos (GR), Ali Mirhabi (TR), Boris Mikhailov (UA), Eleni Mylonas (GR/USA), Felix Nussbaum (DE), Maria Otte (DE), Julie RochCuerrier (CA), Margit Rusert und Christine Vennemann (DE), Hiltrud Schäfer (DE), Joanna Schulte (DE), Soheila Sokhanvari (IRN/UK), Veit Stratmann (FR/DE), Panos Tsagaris (GR), Stefanos Tsivopoulos (GR), Viron Erol Vert (DE/TR), Roberto Voorbij (NL).
SAHA Derneği desteğiyle.

Daha ayrıntılı bilgi için: http://caw.bbk-osnabrueck.de/