“Koordinatlar”, Çanakkale Bienali Seçkisi İstanbul Sergisi

“Koordinatlar”, Çanakkale Bienali Seçkisi İstanbul Sergisi
13 Şubat 2015    |    Etkinlikler    |    Sergi

“Koordinatlar”, Çanakkale Bienali Seçkisi İstanbul Sergisi

Çanakkale Bienali: Koordinatlar
40°9′0″N-26°24′0″E

13 Şubat – 8 Mart 2015
DEPO İstanbul

Sanatçılar: Nikita Alexeev (Moskova), Nigol Bezjian (Beyrut), Klaus vom Bruch (Berlin), Ayşe Erkmen (Berlin-İstanbul), Aladdin Garunov (Moskova), Jakob Gautel (Paris), Güven İncirlioğlu (İzmir), Grigor Khachatryan (Erivan), Komet (İstanbul), Sıtkı Kösemen (İstanbul), Ulrike Rosenbach (Düseldorf), Viron Erol Vert (Berlin-İstanbul), Yeni Anıt (Mardin-İstanbul), Ani Setyan (İstanbul), Hakan Kırdar (İzmir)

Küratöryel Ekip: Beral Madra, Seyhan Boztepe, Deniz Erbaş

DEPO’da İstanbul izleyicisiyle buluşan ÇANAKKALE BİENALİ: Koordinatlar, 3. ve 4. Uluslararası Çanakkale Bienalleri’nin açtığı kavramsal çerçeveden hareketle, Çanakkale kentinin sosyal ve kültürel dokusunu belirleyen tarihsel belleğini ele aldı. Sergi militarizm, mitolojiler ve mikro-makro anlatılar, tarihin anıtlaştırılması gibi evrensel olguları, Çanakkale’nin özgün bağlamından hareketle irdeleyen yapıtları bir araya getirdi.

Çanakkale, Troya ile başlayan ve 1. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında gerçekleşen ve yarım milyon insanın ölümüyle sonuçlanan Gelibolu Savaşları’na uzanan bir büyük anlatıyla, “savaş görüngüsü”yle anılan bir kenttir. 1. Dünya Savaşı’nın 100 yılında tüm dünyada hatırlandığı 2014 yılında düzenlenen 4. Uluslararası Çanakkale Bienali, çeşitli ideolojiler doğrultusunda “savaşı efsaneleştiren ve kutsallaştıran” büyük anlatıya günümüzdeki savaşların yarattığı sorunlar açısından eleştirel bakış açıları getiren sanatsal ve düşünsel bir alan açmayı; kentin bienali her yönüyle destekleyen güçlü sivil toplumunun ve yerel yönetiminin “barış kültürü ve özgürlük” ortak görüşünü ulusal ve uluslararası bağlamlarda görünür ve duyulur kılmayı hedefledi. Uluslararası Çanakkale Bienali’nin sürecine bakıldığında da, bu izleğin, bienal kapsamında şehre gelip üretim yapan tüm sanatçıların üretimlerini bir biçimde esinlediği ve etkilediği görülüyor. Son iki Uluslararası Çanakkale Bienali’nin kavramsal çerçevesi ışığında kente bakarak, farklı malzemeler ve kavramlarla Çanakkale’nin özgün mitolojiler ve klişeler külliyatını irdeleyen uluslararası sanatçıların yapıtlarını bir araya getirdi. Sergide yer alan yapıtlar, antik çağlardan bugüne Çanakkale ile özdeşleşmiş tarihsel ve kültürel sembollerden, ülke ve bölge coğrafyasına yayılan mikro ve makro anlatılara kadar geniş bir perspektifte militarizm ve tarih yazımına odaklanıyordu.

Destekçiler: Anadolu Kültür, Açık Toplum Vakfı, ÇATKAV, Avantgarde Collection

SERGİ BROŞÜRÜ İÇİN TIKLAYIN