ÇEKE Projesi eğitimleri Mahal’de gerçekleşti

ÇEKE Projesi eğitimleri Mahal’de gerçekleşti
23 Şubat 2022    |    Haberler

ÇEKE Projesi eğitimleri Mahal’de gerçekleşti

Çanakkale Erişilebilir Kültür Ekosistemi (ÇEKE) Projesi eğitimleri Mahal’de gerçekleşti

Engellenen bireylerin topluma tam ve eşit katılımını destekleme ve kapsayıcı bir toplum oluşturma
misyonuyla hareket ederek her alanda erişilebilirliği sağlamayı hedefleyen Erişilebilir Her Şey tarafından, Troya Kültür Derneği ortaklığında ve bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı desteğiyle hayata geçirilen ÇEKE Projesi ile Çanakkale’de kültür sanat alanında çalışan kurumların engellilik ve erişilebilirlik bağlamında kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Projenin ilk faaliyeti olan ve 20-21 Şubat tarihlerinde MAHAL’de gerçekleştirilen, Erişilebilir Her Şey kurucu ortakları Seben Ayşe Dayı ve Serim Berke Yarar ile danışman Ilgın Aydınoğlu tarafından yürütülen yarım günlük eğitimlere Troya Müzesi, Troya Kazı Başkanlığı, Troia Vakfı, Gelibolu Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı, ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Çanakkale Kent Konseyi Kültür-Sanat, Engelliler ve Kadın Meclisleri, ÇATKAV, Koza Gençlik Derneği, Genç Çevre Derneği, Çanakkale 1915 İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü, Kendi Yolunu Keşfet Hayata Destek Derneği ve ÇAKEV Derneği temsilcilerinin yanı sıra sanatçı ve eğitmenler katıldı.

Erişilebilir Her Şey temsilcileri, eğitimin ilk bölümünde farklı engellilik türleri, toplumsal algıdaki sorunlar, doğru davranış modelleri, erişilebilirlik, engellilik ve engellenmişlik kavramları gibi temel konularda bilgi aktarımında bulundu. “Engellenen Birey, sosyal / toplumsal mekanizmaların erişilebilirlik düzenlemelerini uygulamaması sonucu, bilgiye, eğitime, politikaya, hukuki haklara vb. ulaşamayan fiziksel, duyusal, bilişsel ve ruhsal farklılığa sahip bireydir” tanımını açıklayarak erişilebilirlik varsa engellilik yoktur vurgusu yaptılar. Eğitim iletişimsel, içeriksel ve fiziksel erişilebilirlikle ilgili farklı yöntem ve uygulamalar konusunda sunumlarla devam etti. Eğitimin son bölümünde ise katılımcılar kendi kültür kurumları, sivil toplum kuruluşları ve sanatsal faaliyetlerinde erişilebilirlikle ilgili yaptıkları çalışmaları ve proje kapsamında ne tür uygulamalar geliştirebilecekleri konusunda görüş alışverişinde bulundu.

ÇEKE Projesinin devamında eğitim katılımcılarından oluşacak bir iletişim platformu üzerinden, Çanakkale kültür ekosisteminde hayata geçirmek istedikleri erişilebilirlik uygulamalarıyla ilgili çalışmalara devam edilecek.