Cristina Lucas

1973’te Jaén’de doğdu. Madrid’de yaşıyor ve çalışıyor.

Konuş:
"Konuş" başlıklı videosunda Cristina Lucas’ı elinde bir çekiçle vururken görmekteyiz. Michelangelo'nun, Papa II. Julius'un mezarının merkezi parçası olarak yaptığı Musa heykelinin bir kopyasının topyekün parçalanması; sanatçı heykelin altından yukarıya doğru ilerliyor, önce Musa’nın kucağına oturuyor, ardından kafasındaki boynuzlara uzanıp paramparça ediyor, kolları parçalayıp en sonunda kafasını parçalıyor. Bu garip boynuzlar ilk kez İtalyan Rönesansı ikonografisinde “ışığın” ya da aydınlanmanın sembolü olarak ortaya çıkar. Musa dünyaya ışığı getirecek bir peygamberdir. Neredeyse üç metre boyunda taştan kudretli bir nesnede beden bulan bu erkek figürü erdem, güç ve erilliğin birleşiminin imgesidir. Erdem, patriyarka ve erkek egemenliğinin haşmetli bir simgesi olan ve sanat tarihinin gelmiş geçmiş en etkileyici sakalı. Kırılgan ama azimli sanatçı heykelin temsil ettiği en merkezi o şeye erişene kadar, aşırı güçlü bu sanat eserinin üzerine tırmanır. Bir anlamda “üzerinde çalışma” erkek egemenliği ve üstünlüğü geleneğini alt ederek yeni bir düzen inşa eder. Eril semboloji ve vekaleten mevcudiyet egemenliğindeki tarihin çivilerinin sökülmesini gerektiren, günümüz dünyasına ait bir yeni düzen.” Chantal Pontbriand

Büyük Cümleler:
Proje hayatımızı istila eden, en samimi arzu ve niyetlerimizi şekillendiren sloganları kopyala yapıştır tekniğiyle bir araya getirerek, edebi değeri varmış izlenimi uyandıran bir metin oluşturmaktan ibarettir.
Metni oluşturan sloganlara, temsil ettikleri ürün, alıntı yoluyla eşlik eder.
Odalara veya dışarıya yerleştirilebilecek reklam panolarında sergilenir.
Çanakkale’ye özel olarak hazırlanan “Büyük Cümleler” edisyonu, Lucas’ın 150 kadar uluslararası markanın Türkçe sloganları arasından yaptığı bir kopyala yapıştırdır.