Duy Yolcu // Çanakkale Ritim Buluşması

Duy Yolcu // Çanakkale Ritim Buluşması
26 Şubat 2018    |    Etkinlikler    |    Atölye    |    Performans

Duy Yolcu // Çanakkale Ritim Buluşması

Çanakkale Ritim Buluşması “DUY YOLCU”, ritme ilgi duyan herkesi MAHAL’de buluşturdu

Düm Tek A Atölye’nin düzenlediği “Çanakkale Ritim Buluşması” Türkiye’nin önde gelen perküsyoncularını Çanakkale’de özgün bir etkinlikte bir araya getirdi. Atölye, sunum ve performanslardan oluşan etkinlikte, Türk müziğinden Latin ezgilerine, odağında ritmin olduğu bir yolculuğa çıkıldı.

Enstrüman yapımcısı ve Emin Perküsyon’un kurucusu, özellikle toprak darbuka üretimi alanında ülkemizin en önemli temsilcilerinden biri olan Emin Bolat, kişisel öyküsü ve deneyimi üzerinden, farklı toprak darbuka ve enstrümanları tanıttı, üretim aşamalarıyla ilgili de tanıtıcı bir sunum gerçekleştirdi. Yaklaşık 30 yıllık perküsyon icracısı Cengiz Ercümer ise Türk müziğine dair birikimini ve kendi geliştirdiği darbuka ritim tekniğini paylaştı, ayrıca Türk darbukası ve devamında gelen farklı darbuka çeşitlerini tanıtıp, icra tekniklerini anlatan bir performans gerçekleştirdi. Latin perküsyon icracısı Mustafa İşleyen, tumba, bongo, cacon gibi Latin enstrümanları tanıttı ve icra teknikleriyle Latin ritimlerinden örnekler sundu. Sunumların ardından Emin Bolat, Cengiz Ercümer ve Mustafa İşleyen’i birlikte bir ritim performansı gerçekleştirdi.

Etkinliğin ikinci bölümünde Düm Tek A Atölye, kendi faaliyetleri konusunda bir sunum yapacak ve farklı yaş gruplarından üyeleriyle ritim performansları sundu. Etkinlik seyircilerin de dahil edildiği, tüm katılımcıların ortak performansıyla son buldu.