Forensic Architecture

Forensic Architecture (FA), Goldsmiths, University of London merkezli, devletler, polis güçleri, ordular ve şirketler tarafından işlenen şiddet de dahil olmak üzere insan hakları ihlallerini araştıran bir araştırma ajansıdır. Araştırmalarında mekânsal ve mimari analiz, açık kaynak araştırması, dijital modelleme ve sürükleyici teknolojilerin yanı sıra belgesel araştırma, yerinde görüşmeler ve akademik işbirliği gibi en yeni teknikler kullanılmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi: https://aegean.forensic-architecture.org/

Ege Denizi’nde Geri Püskürtmeler, 2022

İlk geri püskürtme vakasının bildirildiği ve belgelendiği 28 Şubat 2020 tarihinden 28 Şubat 2022'ye kadarki iki yıllık süreyi kapsayan bu etkileşimli kartografik platform, Ege Denizi'nde 27.464 kişinin dahil olduğu 1.018 geri püskürtme kanıtına ev sahipliği yapıyor. Bu 1.018 olaydan 386'sının Midilli adası açıklarında veya kıyılarında, 126'sının Sakız Adası açıklarında, 194'ünün Samos açıklarında, 120'sinin İstanköy açıklarında, 89'unun Rodos açıklarında ve 86'sının Oniki Ada'nın geri kalanında meydana geldiği tespit edildi. On altı derin "geri püskürtme" kaydedildi, bu da sığınmacıların sınıra götürülmeden ve akıntıya bırakılmadan önce Yunan sularının derinliklerinde durduruldukları anlamına geliyor. Kuzey Ege'de Semadirek adası açıklarında bir vaka kaydedildi. Avrupa sınır ve sahil güvenlik teşkilatı FRONTEX'in bu vakaların 122'sinde doğrudan müdahil olduğu tespit edilirken, 417'nin bilgisine sahip olduğu, bunları kendi operasyonel arşivlerine kaydederken “girişin önlenmesi” olarak kodlandığı ve maskelendiği anlaşıldı. Üç vakada Alman NATO savaş gemisi FGS Berlin olay yerindeydi.

İnsanların Yunanistan Sahil Güvenlik tarafından herhangi bir yüzdürme aracı olmadan doğrudan denize atıldığı yirmi altı vaka kaydedildi. Bu vakaların ikisinde, insanlar kelepçeli halde bulundu. On bir kişinin geri püskürtme sırasında boğulduğu belgelendi ve en az dört kişi daha kayboldu.

Bahsi geçen vakaların haritalandığı bu platform, bu uygulama devam ettiği sürece düzenli aralıklarla güncellenecek, kapsamlı olmayan ve gelişen bir araç olarak tasarlanmıştır.

Platformda yer alan bilgiler, Forensic Architecture ve onun Berlin merkezli kardeş kuruluşu Forensis tarafından, Border Violence Monitoring Network, Bellingcat, Uluslararası Af Örgütü Suç Kanıtı Laboratuvarı’nın katılımı ve Ege AlarmPhone, Ege Gemi Raporu, Ege Göçmen Destek, Midilli Hukuk Merkezi ve Yunanistan HIAS da dahil olmak üzere gözlemci ve STK'ların katılımıyla yürütülen kapsamlı ortak araştırmanın sonucudur.

Forensic Architecture Ekip:
Sorumlu Araştırmacı: Stefanos Levidis
Araştırma: Jack Sapoch, Phevos Simeonidis, Andra Pop-Jurj, Christoffer Horlitz
Platform Geliştirme: Ebrahem Farooqui
Araştırma Asistanı: Lola Conte, Nour Abuzaid, Merve Yuçel Bayer, Dimitra Andritsou, Nicholas Masterton, Davide Piscitelli, Omar Ferwati
Proje Desteği: Samaneh Moafi, Robert Trafford, Sarah Nankivell, Elizabeth Breiner
Proje Süpervizörü: Eyal Weizman

Genişletilmiş Ekip:
Ek Araştırmaları Yürütenler: Manon Louis, Peter Teunissen, John Nightingale, Laszlo K, Annie Molloy
Seslendirme: Lasonas Apostolopoulos
Seslendirme Kaydı ve Mastering: Ilias Vamvakousis, Manolis Pantelias
Teşekkürler: Mitchel Paquette, Sam Dubberley, Bashar Deeb, Klaas Van Dijken, Daniel Howden, Nick Waters, Marianna Tzeferakou, Natassa Strachini, Zübeyir Koçulu, Elli Kriona Saranti, Niamh Teady-Cabal, Valentina Azarova, Itamar Mann, Mark Snoeck, Giorgos Christides, Erik Marquardt