Jasmina Cibic

1979'da Ljubljana'da doğdu. Londra'da yaşıyor ve çalışıyor.

The Gift (Hediye), alegori ve anlatı kullanımı yoluyla mimari, sanat, müzik ve dans hediyelerinin özellikle ilgi çekici örneklerini keşfederken ulusal ve ideolojik yapılara odaklanıyor ve politik alanda hediyenin Avrupa'nın kimlik oluşumu manzarası içine nasıl konumlandığını araştırıyor.
Filmin geçtiği mekanlar, bu kapsamdaki mimari hediyelerin en önemli örnekleri; Oscar Niemeyer'in Paris'teki Fransız Komünist Partisi Genel Merkezi ve Cenevre'deki Palais of the Nations da dahil, siyasi bir stil taşıyıcısı ve bir Troya Atı olarak kültürün gizli diplomasi ve siyasi çıkar bağlamındaki rolünü araştırıyor.

The Gift’in senaryosu, Avrupa alanında politik tarzın en ikonik mimari ve sanatsal tezahürlerinden bazılarına yol açan yumuşak güç ve kültürel diplomasi üzerine tartışmaların söylem arşivlerinden yararlanılarak oluşturuldu. Ulusun siyasi bir kategori olarak hızla merkeziliğini kaybettiği ve sağcı popülizmin ısrarla yükselişe geçtiği bir dönemde (trans)ulusal kimliğin sanatta temsili konusuna odaklanan bu projenin ele aldığı tarihsel vaka incelemelerinde ve çekildiği mimarilerde de aynı ruh hali yankısını buluyor.

Eş-sipariş edenler ve eş-yapımcılar:
FLAMIN - Film London Artists’ Moving Image Network
(Arts Council England fonuyla),
steirischer herbst ’19 ve macLYON.

Eş yapımcı:
Waddington Studios London.
Destekleyenler: Łódź Muzeum Sztuki, Cooper Gallery
DJCAD, University of Dundee; Northern Film School; UGM
Maribor Art Gallery; Yugoslavya Müzesi; Cenevre Birleşmiş
Milletler; Espace Niemeyer ve Varşova Palace of Youth.