Larissa Sansour & Søren Lind

Larissa Sansour 1973’te Doğu Kudüs, Filistin’de, Soren Lind ise 1970’de Kopenhag, Danimarka’da doğdu. Londra’da yaşıyor ve çalışıyorlar.

Gelecekte En Kaliteli Porselenlerden Yemek Yediler bilimkurgu, arkeoloji ve politika arasında bir kesitte yerleşmiş vaziyette. Canlı hareket ve CGI’yı birleştirirken mitlerin tarih, gerçek ve ulusal kimlik üzerindeki rolünü araştırıyor.

Bir anlatı direnişi grubu gelecekteki arkeologların bulması için yeraltına gösterişli porselenler yerleştirir. Amaçları tarihi etkilemek ve kaybolan toprakları için gelecekte olacak talepleri desteklemektir. Kendi mitini yaratan bu çalışma -fiilen bir ulus ortaya çıkararak- tarihi bir müdahale haline gelir.

Film kurgusal bir video denemesi şeklindedir. Bir psikiyatrist ve anlatı direnişinin kadın lideri arasındaki görüşmenin seslendirmesi, grubun aksiyonlarının gerisinde yatan felsefe ve fikirleri ortaya çıkarır. Grup liderinin gerçek, tarih ve belgeye esas teşkil eden mit ve kurgu hakkında düşündükleri şiirsel ve bilimkurgu bazlı göresellere dönüşüyor.

Film ilerledikçe, anlatı ve görseller teorik olanla ve kişişel olan arasında değişiyor. Hikaye izleyiciyi direniş liderinin bilinçaltının derinliklerine doğru götürürken, direniş liderinin ölmüş ikiz kızkardeşi can alıcı bir biçimde ortaya çıkıyor.