Neriman Polat

1968'de İstanbul’da doğdu. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Özdönüşüm Emlak, 2010 yılından beri, Kentsel dönüşüm adı altında gecekondularından çıkartılan, mahallerini kaybeden, Toki* konutlarına yerleştirilen insanların, bu konutlarındaki yaşamlarını araştırıyor. Gerçek bilgilerden hareket eden bu sahte emlakçı dükkânı İstanbul, Halkalı Bezirganbahçe Toki evlerindeki borçlarını ödeyemeyerek evlerini satışa çıkaranların başvurduğu bir emlakçıyı baz alarak, belge ve dokümanlarla yaşananları daha görünür kılmayı amaçlıyor.

İlk şubesini Mayıs 2011’de “Yumuşak Şehir” sergisi kapsamında, Galata Tatar Beyi Sokakta açmıştı. Yine aynı sergi kapsamında Tuzla Tokilerde arkadaşlarıyla oynarken fosseptik çukuruna düşüp ölen Umut Akdoğan (9) için bir pankart hazırlanıp, asılmıştı. Şimdi Çanakkale’de, Samsun faciasının ardından yeni bir şube açılıyor.

Çok yakın bir zamanda, 4 Temmuz 2012’de Samsun’un Canik ilçesindeki sel felaketinde 13 kişi hayatını kaybetti. Dere yatağına kurulan Toki’nin Kuzey Yıldızı konutlarında 4’ü çocuk, 6 kişi bodrum katlarından kaçamayıp talihsizce öldüler (Kenan Yazıcı 34, Mücahit Yazıcı 14, Bedirhan Yazıcı 10, Hüseyin Yılmaz 1,5 ve Abdurrahman Yılmaz 5, babaları Aziz Yılmaz). Oysa bu Fransız balkonlu Yıldız Proje, onlara çağdaş bir yaşam alanı vaat ediyordu. Olay üzerine çıkan Gazete başlıklarından bazıları şöyleydi; “Sel Felaketi değil, Toki öldürdü”, “Kentsel Ölüm”, “Toki Ankara’dan çiziyor”, “Toki Direkt Allah’a Bağlı”… Samsun’daki facia, Toki’nin denetimsizliğini ortaya koymuş durumda. Hızla üretilen evler, sel felaketi ile karşılaşmanın muhtemel olduğu bir kentte dere yatağına kurulmuştu ve bu evlerde bodrum katı izinleri verilmişti. Olay savcılık tarafından soruşturuluyor.

*Toki, 1984 yılında alt ve orta gelir gruplarının konut ihtiyacını karşılama amacıyla kuruldu. 2004 yılında yapılan yasal değişikliklerle büyük bir değişim gösterdi. Ayrıcalıklı ve istisnaları elinde bulunduran bir kurum haline geldi. Bir şirket gibi çalışıyor ama kamusal hakları kullanabiliyor.