Nezaket Ekici Sanatçı Konuşması

Nezaket Ekici Sanatçı Konuşması
15 Ekim 2019    |    Etkinlikler    |    Panel

Nezaket Ekici Sanatçı Konuşması

1970 yılında Kırşehir’de doğan ve 3 yaşında ailesiyle Almanya’ya göç eden Nezaket Ekici, 2000’lerden bu yana 4 kıtada ve 50’den fazla ülkede önde gelen sanat kurumlarında 250 performans gerçekleştirmiş olan uluslararası bir sanatçımız. Daire Projesi kapsamında açık çağrı süreci sonunda belirlenen üç genç kuşak sanatçı Eda Sütunç, İlke Şahin ve Gülçin Karaca ile birlikte bir hafta boyunca Çanakkale’ye konuk olacak sanatçı, Assos’tan Troya’ya yürüyerek bölgede araştırmalarda bulunacak.

Nezaket Ekici proje kapsamında 14 Ekim akşamı Mahal Sanat’ta kendi üretimleri üzerine kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Hem Türk hem de Alman kültüründen etkiler taşıyan üretimlerinden örnekler veren sanatçı kendini bir “göçmen sanatçı” olarak tanımlıyor. Sanatçının diğer bir ilham kaynağı ise Almanya’da eğitimini aldığı sanat tarihi. Modern ve klasik Batı sanatının başyapıtlarını kendini odağına aldığı canlı performans ve video performanslarda yeniden yorumluyor. Farklı ülkelerde, kentlerde, kırsal alanlarda, nehir, deniz ve okyanuslarda mekâna özgü birçok çalışma gerçekleştiren Ekici, davet edildiği fiziksel ortamın taşıdığı kültürel, tarihsel ve ekolojik katmanları da performanslarında yorumluyor.

Çanakkale’ye konuk sanatçı programı yürütücüsü olarak davet edildiğinde, Ağustos ayında gerçekleştirdiği keşif ziyaretinde doğal ve tarihsel derinliğinden çok etkilendiği Assos ve Troya’yı birbirine bağlayacak ve odağında yürüyüş fikrinin olduğu bir çalışma yapmaya karar verdi. 2018 yılında hayata geçirilen 120 kilometre uzunluğundaki Troya Kültür Rotası’nı diğer konuk sanatçılarla birlikte bir hafta süresince yürüyerek kat edecek olan sanatçı, bu süreçte doğadan, bölgedeki köylerdeki yaşamdan ve bölgenin tarihsel ve kültürel belleğinden ilhamla projeler geliştirmeyi öngörüyor. Assos’tan başlayacak ve baştan sona belgelenecek olan 120 kilometrelik bu yürüyüş aynı zamanda Assos-Aristoteles’ten Troya-Homeros’a uzanacak bir felsefe ve şiir yolculuğu da olacak. Nezaket Ekici’nin ve programa katılan diğer sanatçıların bu süreçteki deneyim ve üretimleri Haziran 2020’de İzmir’de gerçekleştirilecek final etkinliğinde sergilenecek.