OPET Troya Sanat Günleri 5

OPET Troya Sanat Günleri 5
16 Ekim 2022    |    Etkinlikler    |    Atölye

OPET Troya Sanat Günleri 5

Opet Tevfikiye Arkeo-Köy’de 16 Ekim Pazar günü 8. Çanakkale Bienali Kapsamında 5. OPET Troya Sanat Günleri gerçekleştirildi!

OPET Tarihe Saygı Projesi ile yenilenerek Troya kültür havasında özgün bir destinasyona dönüşen Tevfikiye Arkeo-Köy, 8. Çanakkale Bienali kapsamında bir kez daha sanatla buluştu.

Tevfikiye Arkeo-Köy’de Troya ve mitoloji teması etrafında bir araya gelen Çanakkale’den genç kuşak sanatçılar, işliklerini köy meydanına taşıyarak Troya coğrafyasından ilhamla özgün çalışmalar yürüttüler. Ziyaretçilerin de üretim süreçlerine tanık oldukları bu atölyeler sonunda ortaya çıkacak üretimlerin önümüzdeki aylarda Tevfikiye Arkeo-Köy Galeri’de sergilenmesi planlanıyor.

Sanat Günleri kapsamında artık gelenekselleşen çocuklarla sanat atölyelerinde seramik çarkı, malzeme odaklı tasarım ve tahta baskı stantları farklı yaş gruplarından çocukları bir araya getirdi. Bu atlyelerde çocuklar kadar yetişkinler de birlikte üretme deneyiminin bir parçası oldu. Jonglörlük ve akrobasi gösterileri, farklı oyunlar ve müzik kuarteti dinletileri ise köy meydanlarını eğlenceli bir atmosfere dönüştürdü.

Tevfikiye Arkeo-Köy’de Troya Sanat Günleri kapsamında düzenlenen panelde Çanakkale’li rehber ve işletmeciler Gizem Yıllar ve Barış Adalı, 2018 Troya Yılı ile başlayan süreçte Çanakkale turizminde yaşanan gelişmeler ve pandemi sonrası turizm trendleri konusunda bilgi ve deneyimlerini aktardı.