OPET Troya Sanat Günleri 6, Çıplak Etno-Köy

OPET Troya Sanat Günleri 6, Çıplak Etno-Köy
23 Ekim 2022    |    Etkinlikler    |    Atölye

OPET Troya Sanat Günleri 6, Çıplak Etno-Köy

“Tarihe Saygı Projesi”nin Çanakkale’nin Troas bölgesine taşındığı 2018 yılından bu yana Çanakkale Bienali İnisiyatifi CABININ tarafından düzenlenen Troya Sanat Günleri bugüne kadar yüzlerce sanatçı, tasarımcı ve kültür insanını “Son Troyalılar”la buluştururken Çanakkale kent merkeziyle köyler arasında da bir kültür köprüsü kurdu. Troya Milli Parkı içinde bulunan Tevfikiye Köyü’nün arkeolojiyle iç içe geçen tarihinden, Çıplak Köyü’nde ise Troya bölgesinin yerel kültür mirasının zenginliklerinden ilham alarak gerçekleştirilen yenilenme, sanat ve kültür için de önemli bir altyapı sunuyor. Köylerde yaşanan fiziksel ve sosyal dönüşümün kutlandığı Sanat Günleri, bölge insanının yaşam kültürü üzerinden Troya’yı bugünle buluşturuyor.

8. Çanakkale Bienali kapsamında, 23 Ekim’de Çıplak Etno-Köy’de düzenlenen Sanat Günleri birlikte çalışma, üretme ve kültürel mirasımızı paylaşarak çoğaltma vizyonuyla kurgulanan tematik içerikleriyle ziyaretçilere farklı deneyimler yaşattı.

Çıplak Etno-Köy’de 23 Ekim’de düzenlenen Sanat Günlerinde ise atölye ve etkinliklere, yerel ürünlerin tanıtıldığı stantlar ve bölgenin kırsal mirasını yansıtan üretimler eşlik etti. Atalık tohumlarla bölgenin bereketli topraklarından elde edilen türlü tarımsal malzemeyle Çıplaklı kadınların tarafından hazırlanan Etno-Köy markalı ürünler farklı stantlarda yerini aldı. Sanat Günleri kapsamında düzenlenen söyleşid köy muhtarı Ufuk Göçoğlu, bu ürünlerle ilgili bilgi verirken Çıplak Köyü’nün geleceğe dönük yerel üretim odaklı projelerini de katılımcılarla paylaştı.