Çanakkale Bienali “Paylaşılan Bellek” Sergisi Cermodern’de

Çanakkale Bienali “Paylaşılan Bellek” Sergisi Cermodern’de
01 Mart 2024    |    Etkinlikler    |    Sergi

Çanakkale Bienali “Paylaşılan Bellek” Sergisi Cermodern’de

25 Şubat – 14 Nisan tarihleri arasında Cermodern’de gerçekleşen “Paylaşılan Bellek” sergisi, 2024 sonbaharında 9. edisyonuna hazırlanan, Türkiye çağdaş sanat ortamındaki en özgün pratiklerinden biri olan Çanakkale Bienali’nin ilk geniş kapsamlı hafıza ve koleksiyon seçkisi. 35 sanatçının 20 yıllık bir zaman dilimini kapsayan üretimlerini bir araya getiren sergi, Çanakkale kentinin kolektif belleğimizde kapsadığı alana dair özgün bir sanat belleğini görünür kılıyor.

Çanakkale kenti kadim anlatıları, yer değiştirmeler ve karşılaşmalarla yüklü kültür ekosistemi, gerilimler ve rahatlamalar, düğümler ve çözülmeler ile dolu potansiyel enerjisi, verimli doğası ve jeostratejik konumuyla kollektif belleğimizde çok özel bir yere sahip. “Paylaşılan Bellek” sergisi, işte bu hafıza alanının tüm çağrışımlarını günümüz sanatının estetik, kavramsal, duyusal ve şiirsel yorumlarıyla buluşturan, farklı katmanlar ve bağlantılarla zenginleştiren sanatçıların duyarlılıklarını yansıtan eserlerden kapsamlı bir seçkiyi Ankara’da sanatseverlerle buluşturuyor.

Çanakkale Bienali’nin yapıp etme biçimlerinin ve stratejilerinin yol göstericiliğinde, niteliğinden ödün vermeden istikrarla sürdürülen süreli bir sanat etkinliğinin yaşayan ve gelişen sanat birikiminin bir koleksiyona evrilmesi fikrine, ufuktaki bir “müze” olasılığına doğru atılmış arzulu ve güçlü bir adım olan “Paylaşılan Bellek” Sergisi, 25 Şubat – 14 Nisan arası Cermodern’de.

Sanatçılar:
Ahmet Elhan, Ardan Özmenoğlu, Ayhan Taşkıran, Ayşe Erkmen, Canan Atalay Aktuğ, Cem Demir, Dilara Akay, Emre Zeytinoğlu, Ergin Çavuşoğlu, Ersan Deveci, Ferhat Satıcı (Yeni Anıt), Georgios Katsagelos, Gül Ilgaz, Halil Altındere, Hayri Esmer, Jakob Gautel, Josephine Turalba, JR & Ellis Island, Jun’ichiro Ishii, Kalliopi Lemos, Katrin Korfmann & Jens Pfeifer, Korhan Başaran, Murat Germen, Mustafa Horasan, Mustafa Okan, Nezaket Ekici, Nikita Alexeev, Pınar Yolaçan, Pravdoliub Ivanov, Rüstem Aslan, Serge Najjar, Serhat Kiraz, Seydi Murat Koç, Tansel Türkdoğan, Varol Topaç

CERMODERN