Pınar Yolaçan

1981'de Ankara’da doğdu. Brooklyn, New York’ta yaşıyor ve çalışıyor.

İstanbul’da yaşayan Kameracı Şenol, tüm Trakya ve Güney Marmara bölgesindeki Roman düğünlerinin en popüler kameracısıdır. Pınar Yolaçan 3. Uluslararası Çanakkale Bienali kapsamında, Kameracı Şenol’un video çekimlerini izleyiciyle buluşturmak amacıyla kendisine alan açmıştır.

“İda Çanakkale, Türkiye’de çekildi. Bu proje için Çanakkale çevresindeki 12 köyden 113 kadın ile görüştüm ve 25 kadını fotoğrafladım. Bu köyler Eski Troya şehrinin sınırları içerisinde yer alıyor (Yukariköy, Elmacık, Denizgöründü, Akpınar, Çaldağ, Kurşunlu, Mollasanlar, Tevfikiye, Yapıldak, Çetmi, Akköy, Koşuburnu).

Yine Troya sınırları içerisinde kalan ve mitolojide dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak geçen Kaz Dağları’ndaki köyleri de ziyaret ettim. Proje ismini bu dağın Ana Tanrıça anlamına gelen mitolojik adından alıyor.

Bu seride Afrodisias’ta gördüğüm, meyve ve yapraklardan taçlarla süslenmiş kadınları tasvir eden mermer duvar bezemelerinden ilham aldım. Roma kalıntılarıyla çevrili Çanakkale’de yaşayan kadınları kullanarak bu bezemeleri yeniden yaratmayı denedim. Kadınları gerçek üzüm salkımlarından süs ve başlıklarla bezedim.

Roma heykel geleneği ve orada üretilerek Roma İmparatorluğu’nun her köşesine gönderilen sanat eserleri bu coğrafyada yapılmaktaydı. Batı sanat tarihinin temellerini atan, estetik ve güzellik göreneğini oluşturan insanlara ilham kaynağı olan suretler, bizzat bu coğrafyada yaşayan kadınların yüzleriydi. Bu nedenle onların fotoğraflarını çekmek istedim."