Sabine Küper & Thomas Büsch

Sabine Küper-Büsch,
1966’da Almanya Werne’de doğdu. Film yapımcısı ve yazar, 20 yılı aşkın bir süredir Orta Doğu'da çalışmakta. 1992’den bu yana İstanbul'da yaşamakta.

Thomas Büsch,
Berlin'de doğdu. Film yapımcısı, yazar, küratör ve sanatçı olarak yaşamını İstanbul'da sürdürmekte.

Belgesel, geçmişlerindeki zorunlu göç nedeniyle Türkiye gibi kendilerini konuk eden bir ülkede yaşayan sanatçı, oyuncu, müzisyen ve aktivistlerin yaşamını ve kültürel stratejilerini anlatıyor.
Suriye’den gelen göçmen ve mültecilerin acılarını anlamlı kılma çabalarını ortaya koyan otantik bir belgeseldir. Bu belgesel, ana vatanın dışında bir yerde kültürlerini yeniden oluşturmak, yeniden düşünmek hakkında. İzleyiciler böylece deneyimleri bir anlama ve kültüre dönüştürmenin zorluklarına tanık oluyor.
Bertolt Brecht “Karanlık zamanlarda şarkılar söylenecek mi?” diye soruyor. Evet, şarkılar da söylenecek. Karanlık zamanlar, acı ve sürgün deneyimlerinin film, müzik ve edebiyat aracılığı ile başkalarına nasıl iletilebileceğini gösteren bir referans oldu.
Kahramanlar, her türlü acının, şiddetin ve özellikle devletlerin, örneğin Suriye’deki Esad rejiminin uyguladığı her türlü terörün tümüyle ötesinde olan yeni bir duyarlılık, yeni bir hayal gücü, yeni teoriler ve yeni düşünceler geliştirmek için duydukları gereksinimlerini ifade ediyorlar.
Goethe-Institut Istanbul tarafından üretildi.