SENKRON Eş Zamanlı Video Sergileri 2022

SENKRON Eş Zamanlı Video Sergileri 2022
29 Nisan 2022    |    Etkinlikler    |    Sergi

SENKRON Eş Zamanlı Video Sergileri 2022

Halil Altındere
Homeland, 2016 HD video, renk, ses · 10 dk. 06
Vokal ve sözler Mohammad Abu Hajar
Sanatçının ve Pilot Galeri’nin izniyle

Halil Altındere, Berlin Bienali için çektiği videosu “Homeland” için Suriyeli rapçi ve aktivist Abu Hajar ile işbirliği yaptı. Video, Ortadoğu’da geniş bir coğrafyaya yayılan demokratik hak taleplerini içeren Arap Baharı’na ve ilgili rejimlerin, bu hak taleplerine yönelik şiddetli tepkileriyle milyonlarca insanın ülkelerini terk etmek zorunda kalışlarına yakından bağlı bir hikâyeyi gösteriyordu. Yeni bir hayat arayışıyla önce Türkiye’ye gelen ardından Avrupa’ya giden-gitmeye çalışan insanların hikayesi bu. Bugün dünya, 2. Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en büyük göçmen kriziyle karşı karşıya. Bu video, yaşanan bu krizi, kendisi de Suriyeli ve şu anda Berlin’de yaşamakta olan bir mültecinin gözünden anlatıyor. Video, 2011’de başlayan göçmen krizini, Abu Hajarın şahsi hikayesi ve yıllar içinde yaşadığı zorunlu göç üzerinden anlatır.

Özellikle 2013 ve sonrasında Türkiye’de, önce Güneydoğu’ya ve ardından İstanbul da dâhil olmak üzere diğer büyük şehirlere akın eden Suriyeli sığınmacılar, göze çarpan yoğunlukta ve müthiş güvencesizlikler barındıran topluluklar üretmiştir. Altındere’nin eserleri, giderek artan bir şekilde, Türkiye’ye yerleştirilen ya da Türkiye üzerinden transit geçiş yapan bu mültecilerin kötü yaşam koşullarına yoğunlaşıyor. Altındere’nin 2016 tarihli videosu Homeland, Halep’in drone ile çekilmiş yıkık dökük bir şehir manzarasıyla açılır, sonra da aniden, spor kıyafetli şehirlilerin yoga yaptığı Ege’nin bir kasabasındaki bir iskeleye dönüyor. Bu sırada, mülteciler de can yelekleriyle kumsalda belirirler. Bu açılış sahneleriyle yolculuk başlar. Altında “Refugees Welcome” yazan bir can simidi taşıyan bir drone belirir, çocuklar bellerine su şişeleri bağlarlar ve Suriyeli rapçi Mohammad Abu Hajar, çitlerin üzerinden atlayarak, koşarak ve tarlaların üzerinden pike yaparak, trenleri tıka basa doldurarak Berlin Tren İstasyonu ve Tempelhof Havaalanı’ndaki mülteci merkezine yaptıkları yolculuğu anlatır.

Çanakkale ve Tekirdağ sahneleri CABININ işbirliğiyle çekilen video, SENKRON kapsamında, 15-28 Nisan tarihleri arasında MAHAL’de ilk kez Çanakkaleli izleyicilerle buluştu.