Artıkişler

2007 yılında video ve diğer görsel sanat alanlarında bağımsız çalışmalar üreten kişi ve kolektiflerin yapmış olduğu çalışmaları ortak bir platformda toplamak ve bu çalışmaları farklı alanlarda sergilemek, göstermek ve yayınlamak amacıyla kurulmuştur.

“Kentsel Dönüşüm varlıklı sınıfın merkeze dönme isteğidir.” - David Harvey

Şehir, sınırları sürekli genişleyen ve içinde barındırdığı nüfusu çoğunlukla artan bir ortak yaşam bölgesi olsa da, mevcut doğal yaşamı yok edip yerine yapay yerleşim alanları yarattıkça ve ardından yapay yerleşim alanlarını da yıkıp daha büyük, daha heybetli binalar inşa ettikçe bir makineye dönüşür. Düşmanı doğanın kendisidir, kontrol edilemeyen, aniden bitiveren otların betonların arasından sıyrılması gibi…

Faust’un gerçek trajedisi, “ütopik kent yaratma hayaliyle,” deniz kıyısında bir gecekonduda yaşayan yaşlı bir çiftin öldürülmesi emrini vermesiyle başlamıştı. Faust’tan beri kentsel dönüşüm makineleri dünyanın birçok şehrinde sermayenin sınırsız işgalinin magğduru kent sakinlerine farklı trajediler yaşatarak onları şehrin çeperlerine atıyor.

Her yıkım öncesi makinelerin uğultusunda kaybolan sesler, barınma hakkını savunan bir direnişin çığlığı olur. Ancak o kaybolan sesler birleştiği zaman makinenin dişlileri de aniden kırılıverir.