Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları

Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları
04 Şubat 2022    |    Etkinlikler    |    Sergi

Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları

Bonn ile Ankara arasında imzalanan İş Gücü Anlaşması’nın 60. yıl dönümü vesilesiyle hazırlanan “Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları” sergisi, İstanbul, İzmir ve Ankara’nın ardından Goethe Enstitüsü işbirliğiyle Çanakkale’de! 11 Şubat’ta MAHAL’de açılacak sergi 11 Mart tarihine kadar devam edecek.

Almanya’daki Türk göçünü bir foto-röportaj serisiyle belki de en kapsamlı şekilde İstanbullu fotoğraf sanatçısı Ergun Çağatay (1937-2018) belgelemiştir. Çağatay, Mart ile Mayıs 1990 arasında beş şehirlik gezi turunda Hamburg, Köln, Werl, Berlin ve Duisburg’u ziyaret eder. Büyük bir kısmı burada kalıp Alman vatandaşlığına geçmiş olan birinci ve ikinci kuşak “misafir işçiler”i toplum içinde, iş ve aile ortamında binlerce kez fotoğraflar.

Türk-Alman yaşam dünyasının tüm çeşitliliği bu fotoğraflar aracılığıyla gözler önüne seriliyor. Çağatay bizleri Türkiye kökenli kadın ve erkeklerin günlük yaşamına dâhil ediyor. Onunla oturma odalarına ve camilere, fabrikalara, Türk manav ve marketlerine misafir oluyoruz; bir çelik fabrikasını ve yer altında bir kömür madenini ziyaret ediyoruz.

Berlin Duvarı’nın yıkılması ile Almanya’nın yeniden birleşmesi arasındaki zaman diliminde çekilen fotoğraflar, Almanya’nın çok kültürlü bir topluma dönüşme sürecini gözler önüne seriyor. Türkiye-Almanya İş Gücü Anlaşması’ndan otuz yıl sonra ve günümüzden otuz yıl önce Ergun Çağatay, Almanya’yı önemli ölçüde değiştiren göç tarihinin bir ara değerlendirmesini yapıyor.

“Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları” sergisi Alman- Türk işbirliğine dayalı bir proje olup Almanya Dışişleri Bakanlığı ile RAG-Vakfı ve Alfried Krupp von Bohlen und Halbach-Vakfı’nca finanse edilmekte ve Devlet Bakanı Michelle Müntefering tarafından desteklenmektedir. Proje, gezici sergi niteliğindedir. Almanya’da üç müzede (Essen, Hamburg, Berlin), Türkiye’de ise Goethe-Institut ile iş birliği çerçevesinde farklı şehirlerde (İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale) ziyaret edilebilecektir. Ergun Çağatay’ın foto-röportaj serisi, bu proje kapsamında Almanya’da ve Türkiye’de uluslararası ziyaretçilerle ilk kez buluşmuş olacak.