Çanakkale-Osnabrück ArtWalk 2015 // ÇANAKKALE BİENALİ: Fragmanlar

Çanakkale-Osnabrück ArtWalk 2015 // ÇANAKKALE BİENALİ: Fragmanlar
10 Haziran 2015    |    Etkinlikler    |    Sergi

Çanakkale-Osnabrück ArtWalk 2015 // ÇANAKKALE BİENALİ: Fragmanlar

Çanakkale-Osnabrück ArtWalk 2015 // ÇANAKKALE BİENALİ: Fragmanlar
07 Haziran – 04 Temmuz 2015

Sanatçılar: Yeşim Ağaoğlu (İstanbul), Nikita Alexeev (Moskova), Yeni Anıt (Mardin-İstanbul), Nigol Bezjian (Beyrut), Klaus vom Bruch (Berlin), Nezaket Ekici (Berlin-İstanbul), Jakob Gautel (Paris), Hakan Kırdar (İzmir), Sıtkı Kösemen (İstanbul), Ulrike Rosenbach (Düseldorf), Erdal Sezer (Çanakkale), Viron Erol Vert (Berlin-İstanbul)
Küratörler: Beral Madra, Seyhan Boztepe, Deniz Erbaş

Mekanlar: BBK Kunst-Quartier ve Atelierhaus Wachsbleiche // Atelierhaus Nobbenburgerstr // Atelierhaus Martinistr m82 //Atelierhaus Heinrichstr

3. ve 4. Uluslararası Çanakkale Bienalleri’nin açtığı kavramsal çerçeveden hareketle, Çanakkale kentinin sosyal ve kültürel dokusunu belirleyen tarihsel belleğini ele alan bir seçkiyi kardeş şehir Osnabrück’teki sanatseverlerle buluşturduk. “Çanakkale-Osnabrück ArtWalk, Çanakkale Bienali: Fragmanlar” sergisi militarizm, mitolojiler ve mikro-makro anlatılar, tarihin anıtlaştırılması gibi evrensel olguları, Çanakkale’nin özgün bağlamından hareketle irdeleyen yapıtları bir araya getirdi.

2013 aralık ayında BBK Osnabrück üyesi sanatçı Sylvia Lüdtke ve Uluslararası Çanakkale Bienali yönetici küratörü Deniz Erbaş arasındaki diyalogdan doğan sergi, iki kentten farklı kurum ve kuruluşların işbirliğiyle hayata geçirildi. BBK üyesi sanatçılar, atölyelerini özel olarak bu sergideki yapıtlara açtılar. Böylece Uluslararası Çanakkale Bienali ve Osnabrück sanat ortamı arasında özel bir işbirliği başlatılmış oldu.

BBK Kunst-Quartier’de düzenlenen açılış resepsiyonu BBK Osnabrück Başkanı Jens Radatz’ın sunumuyla başladı. Ardından söz alan, Osnabrück Belediyesi Kültür Müdürü Patricia Mersinger, barışın kenti Osnabrück’te düzenlenen bu sergiyle barışa yapılan vurgudan duydukları memnuniyeti dile getirirken, iki kent arasındaki kardeşlik ve dostluk bağının sanat yoluyla güçlendirildiğini söyledi. Uluslararası Çanakkale Bienali Direktörü Seyhan Boztepe ise yaptığı konuşmada, dünya halklarının birbiriyle yakınlaşmasında en önemli araçlardan biri olan sanat yoluyla, iki kent arasında kurulan diyalogdan söz etti. Çanakkale’nin kardeş kenti Osnabrück’ün özel bir yerinin olduğuna vurgu yapan Boztepe, uzun yıllara dayanan sanatsal diyalog ve işbirliğinin farklı projelerle artarak güçlendiğini dile getirdi. Sergi süresince, 5 sergi mekanına rehberli gezi turları düzenlendi.