Constantin Xenakis

28 Aralık 1931 Kahire, Mısır – 6 Haziran 2020 Paris, Fransa

simya, zodyak, matematiksel ve kimyasal semboller, Mısır hiyeroglifleri, Yunanca, Fenike ve Arap alfabelerinden harfler içermiştir.

Uzun arayışında sanatı teknolojiyle, kendiliğindenliği üslupla, dünü bugünle, şiiri rasyonalizmle birleştirmeyi başarmış, böylece gündelik hayatın çelişkilerine farklı bir boyuttan ve tamamen eleştirel bir açıdan tanıklık etmemizi sağlayan imgeler yaratmıştır.

Çalışmasının tüm dönemlerinde, ilk bakışta derinden şiirsel ve dramatik olsa da özgün ve kendiliğinden bir sanat için bir geri bildirim sağlayan kişisel semantik kodunu bir araya getirmek için birçok birincil veriyi çağırdı. Kaotik yazma sanatı, şekiller ve renkler ile ikincil seviyede sürekli işleyen felsefi bir boyut, izleyicinin gözlerini kışkırtır ve çok sayıda noktayı yeniden oluşturma ve yorumlama çabasıyla sonunda sihre teslim olur. Sanatsal üretimin farklı bir modern dünya imajını keşfetmek için sunduğu, günlük yaşamda onu ilgilendiren bir dünya, ona farklı bir boyut verme potansiyeline sahip bir yaşam.

Loukia Xenakis izniyle, MOMus – Selanik Çağdaş Sanat Müzesi işbirliğiyle