Erişiyorsam Varım

Erişiyorsam Varım
03 Mayıs 2016    |    Etkinlikler    |    Sergi

Erişiyorsam Varım

İsveç ve Türkiye’den 22 portre ve onların içten hayat hikayelerinden oluşan ‘Erişiyorsam Varım’/AccessAbility” Sergisi, İstanbul’un ardından bu kez CABININ-Bienal Engelsiz Programı ve İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle Çanakkaleliler ile buluştu. BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ne göre onurlu bir yaşam sürmek herkesin hakkıdır. Bu noktadan hareketle tasarlanan sergide farklı yaş ve engelli guruplarından bireylerin hayatlarını konu alan portrelere yer veriliyor. Sergide; portreleri bulunan kişilerin hikayeleri sayesinde günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları engelli perspektifinden anlama ve toplum içinde eşit ve onurlu bir yaşama sahip olmaları için taleplerinin neler olduğunu öğrenme fırsatı buluyoruz.

“Erişiyorsam Varım! Çanakkale” Sergisi 3 – 16 Mayıs 2016 tarihleri arasında Mahal Sanat Merkezi’nde ziyarete açıldı. Sergilenen portrelere ait tüm fotoğraflar ve hikayeler, görme engelli ziyaretçiler için sesli olarak betimlenmiştir. Sergi alanında dağıtılan kulaklıklar aracılığıyla dileyen ziyaretçiler sergiyi gezerken sesli betimlemeyi dinleyebildiler.

“Erişiyorsam Varım! Çanakkale ” Sergisi; İsveç Enstitüsü, Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK), Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) ve İsveç Konsolosluğu Kültür İşleri Bölümü’nün birlikte organize ettiği bir projedir.