Furkan Öztekin

1992'te Tekirdağ'da doğdu. Tekirdağ'da yaşıyor ve çalışıyor.

Furkan Öztekin, “Birlikte nasıl çalışırız?” teması altında şekillenen 8. Çanakkale Bienali için geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz sanatçı ve aktivist Ceyhan Fırat'ın anısına yeni üretimler gerçekleştiriyor.
Yedi parçadan oluşan ‘Ödünç’ isimli kolaj serisi, Ceyhan Fırat'ın 1996 yılında yayımladığı otobiyografik kitabı ‘Bacak Böcek Oyunu'ndan derlenen
şiiri görselleştiriyor. Fırat'ın değişken hisler üzerinden kurguladığı şiirsel dünya, kağıt kolajların soyut dili ve kırılgan yapısıyla bir araya geliyor.
Furkan Öztekin’in bienal kapsamında ürettiği ikinci eseri ise Ceyhan Fırat'n arşivinden eski bir fotoğraf ve parlak taşlarla süslü bir taçtan oluşuyor.
Bir zamanlar Türkiye'nin önemli LGBTİ+ direniş mekanlarından Ülker Sokak’ta yaşayan sahne sanatçısı Ceyhan Fırat'ın 90'larda kullanmış olduğu taç, 8. Çanakkale Bienali'nin temasından referansla kolektif bir üretime dönüşüyor. ‘Taç’ her ne kadar bir veda gibi görünse de, geçmişi yeniden örgütlemenin ve geçmişi nefes alabilen bir yapıda düşünmenin yollarını araştırıyor.