Halil Altındere’nin “Troy Trilogy” video serisi Troya Müzesi’nde

Halil Altındere’nin “Troy Trilogy” video serisi Troya Müzesi’nde
29 Ağustos 2023    |    Haberler

Halil Altındere’nin “Troy Trilogy” video serisi Troya Müzesi’nde

Troya atı canlanıp şaha kalksa ne olurdu? Peki gezintiye çıksa Troya Müzesi’ne uğrar mıydı? İmparatorluk Askerleri zamanda yeterince geriye gitse Troya Atıyla buluşabilir miydi? gibi muzip ve çocuksu soruları, Troya coğrafyasında çektiği videoları gerçekçi 3D imgeler yoluyla gerçeküstü anlatılara dönüştüren Altındere’nin video üçlemesi, 29 Ağustos – 29 Ekim 2023 tarihleri arasında Troya Müzesi’nde ziyaretçilerle buluşuyor.

Hatırlanacağı gibi Halil Altındere’nin 2016 yılında Berlin ve Çanakkale Bienalleri kapsamında ürettiği, günümüzün göç olgusuna odaklanan “Homeland” videosu sanatçının Troya Atıyla ilk temasıydı. Ardından gelen pandemi sürecini Troya yakınında geçiren Altındere, üretimlerine devam etmek için bir yandan Çanakkale’nin metal ustalarından, maket ve enstrüman yapımcısına bölgenin yerel becerileriyle etkileşime ve işbirliğine giren bir dizi heykel üretirken; bir yandan da bugünün bağlamıyla olduğu kadar geleceği hayal eden teknolojilerle de ilişkisi üzerinden komşusu Troya’nın hayal dünyasına yoğunlaştı. Sanat eserinin izleyicisiyle bir araya gelmesinin imkânsız hale geldiği pandemi ortamında kısa videolar ve dijital imgelerle üretimlerinin herkese ulaştırabileceği alternatif iletişim kanallarının olanaklarını da araştırdı. Altındere Troya üçlemesi için ürettiği videonun 3D uygulamaları için ise sanatçı Utku Turan ile işbirliği yaptı.

Halil Altındere’nin bu son dönemdeki üretim mantığının kristalleştiği “Troya Video Üçlemesi”, Troya Müzesi’nin mimarisine, Troya ören yeri ve oradan da arkeolojik buluntular evrenine sızarak müze ziyaretçilerine özel bir karşılaşma yaşatmaya hazırlanıyor. Üçlemenin ilk videosu “Yaşayan Heykel: Troya”da da rol alan Troya Kazı Başkanı Rüstem Aslan’a göre bugün dünyadaki birçok müze ya da ören yerinde olduğu gibi çağdaş sanat ve arkeoloji arasında ilişki kuran sanat üretimlerine alan açılmasına ihtiyaç var. Video üçlemesine ev sahipliği yapan Troya Müzesi müdürü Rıdvan Gölcük ise ziyaretçilerin bağ kurmakta zorlandığı, günümüzden kopuk, zamanda donmuş nesneler dünyasının hem sergileme hem de anlatım açısından çağdaş sanat üretimleri aracılığıyla kendini güncelleyeceğine inanıyor.

Halil Altındere “Troya Video Üçlemesi” Sergisi Troya Müzesi, Troya Kazı Başkanlığı ve Çanakkale Bienali İnisiyatifi / CABININ işbirliğiyle, Datassist’in teknoloji desteğiyle ve Seyhan Boztepe’nin sergi tasarımıyla hayata geçirildi.