HAREKET HALİNDE VİDEO GÖSTERİMLERİ

HAREKET HALİNDE VİDEO GÖSTERİMLERİ
05 Nisan 2021    |    Etkinlikler    |    Gösterim

HAREKET HALİNDE VİDEO GÖSTERİMLERİ

Türkiye’nin farklı kentlerinden galeri, müze ve sanat inisiyatiflerini merkezine video sanatını alan etkinliklerde bir araya getiren SENKRON’a, Çanakkale’den MAHAL de “Hareket Halinde” video seçkisiyle katılıyor.

Kentte iki farklı mekanda eş zamanlı gerçekleşecek, dört sanatçının üretimlerini belli bir takvim dahilinde izleyiciyle buluşturacak “Hareket Halinde” sergisi, hareketli görüntünün imkanlarıyla şiirsel ve çok katmanlı bir anlatı, özgün bir atmosfer kuran üretimlere odaklanan bir seçki sunuyor.

19-23 Nisan tarihlerinde MAHAL’de sergilenecek Hertog Nadler’in 2012 tarihli “Nation for Two” (İki Kişilik Vatan) videosu, birbine uzak noktalardaki bir erkek ve bir kadının, kavuşmak için yerin altından doğru yol alışının hikayesi. Stop-motion tekniğiyle üretilen video, hem romantizmin anlamını hem de ülke sınırlarının absürtlüğünü şiirsel bir anlatıda buluşturuyor. Yine MAHAL’de 26-30 Nisan tarihlerinde gösterilecek Kalliopi Lemos’un 2016 tarihli “Irrevocable Transformations” (Dönüşsüz Değişimler) videosu ise, bir performansçının sanatçının Platform isimli heykelinin üzerinde durma çabasını yansıtıyor. Performansçının heykelle olan gergin, tekinsiz ve dramatik mücadelesi, bireyin günümüz toplumundaki güvencesiz varlığına gönderme yapıyor.

SENKRON kapsamındaki “Hareket Halinde” gösterimlerine Çanakkale’de ev sahipliği yapan bir diğer mekân ise Korfmann Kütüphanesi. Kütüphanenin çok amaçlı salonunda yine beş günlük döngüyle gösterimi yapılacak videolar, MAHAL’deki gösterimlerle özgün bir bağ kuracak şekilde kurgulandı. 19-23 Nisan tarihlerinde gösterimi yapılacak Helin Boztepe’nin 2020 tarihli “4th” (Dördüncü) videosu, geçmiş, şimdi ve gelecek katmanları arasında zaman yolculuğuna çıkan bir kadını hikaye ediniyor. Süreğenliği temsil eden ve oldukça uzun saçlarıyla farklı coğrafyaları kat ederken, hareket, hafıza ve yaşam da masalsı bir atmosferde ifadesini arıyor. Korfmann Kütüphanesi’nde 26-30 Nisan tarihlerinde gösterimi yapılacak diğer video olan “Territory” (Toprak) ise Begüm Yamanlar’ın 2013 tarihli bir eseri. Video, siyah beyaz bir fotoğraf düzleminde kurguladığı değişkenlikle bir yandan insanın dünyayı algılama kapasitesinin genişlemesini önerirken, bir yandan da doğanın zaman içindeki dönüşümünü algılama yetimize meydan okuyor.

COVİD-19 Pandemisi önlemleri doğrultusunda gerçekleştirilecek gösterimler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için: mahalsanat@gmail.com ya da instagram @mahalsanat

SENKRON kapsamındaki tüm etkinliklerden haberdar olmak için: www.senkronvideo.art ya da instagram @senkronvideoart