İsveç Film Günleri

İsveç Film Günleri
10 Ekim 2017    |    Etkinlikler    |    Gösterim

İsveç Film Günleri

Kurgu ve belgesel türünde altı filmden oluşan seçki, son dönem İsveç sinemasından farklı örnekleri bir araya getirdi. Punktan bisiklet mücadelesine, hip-hoptan buz hokeyine, Ingmar Bergman’dan asırlık bir ihtiyarın olağanüstü macerasına, keyifli bir sinema deneyimi…
Ücretsiz ve Türkçe altyazılı
İstanbul İsveç Başkonsolosluğu işbirliğiyle

12 Ekim Perşembe, Saat: 18.00
MARTHA VE NIKI
Martha&Niki
2016, 92 dk.
Martha Nabwire ve Niki Tsappos 2010 yılında Paris’te düzenlenen dünyanın en önemli hip-hop dans festivallerinden olan “Juste Debout”da birinci gelen ilk kadın dans ikilisi oldu. Bu başarı onların dünya çapında tanınmasını sağladı. Belgesel bu iki kadının paylaştıkları dans tutkusunu, güçlü arkadaşlıklarını ve dünya çapında büyüyen kariyerlerini ele alıyor.
Yönetmen ve Senarist: Tora Mkandawire Mårtens.
Oyuncular: Martha Nabwire and Niki Tsappos.
Görüntü Yönetmeni: Erik Vallsten, Niklas Nyberg.
Yapımcı: Tora Mkandawire Mårtens for Neo Publishing AB.

martha and niki

12 Ekim Perşembe, Saat: 20.00
İYİ İNSANLAR
Filip & Fredrik presenterar Trevligt folk
2015, 96 dk.
Somali’deki savaştan kaçan bir grup genç erkeğin yolculuğu İsveç’te, entegrasyonun zor olduğu bir taşra kasabasında son bulur. Yerel girişimci Patrik Andersson’un aklına bir fikir gelir; insanları birbirlerine yaklaştırmak için spor neden bir köprü olarak kullanılmasın? Amaç, Somali’nin ilk milli buz hokeyi takımını oluşturarak, Sibirya’daki Dünya Şampiyonası’na hazırlanmaktır. Bir ırkçılık ve korku hikayesi olduğu kadar, cesaret ve daha önce hiç yapılmamış bir şeyi başarmanın da çarpıcı bir örneği.
Yönetmen: Karin af Klintberg, Anders Helgeson .
Senarist: Filip Hammar, Fredrik Wikingsson, Karin af Klintberg, Anders Helgeson .
Oyuncular: Filip Hammar, Fredrik Wikingsson, Ahmed Hussein Abdihakiin Mohamed Abdisalam Hassan Warsame Abdullahi Osman Salad Ahmed “Caydiide” etc..
Görüntü Yönetmeni: Simon Rudholm, Erik Persson, Erik Vallsten.
Yapımcı: Lars Beckung for Thelma/Louise Produktion AB, Mexiko Media

nice people 2

13 Ekim Cuma, Saat:18.00
BİSİKLETLER ARABALARA KARŞI
Bikes vs. Cars
2015, 92 dk.
Bisiklet, değişim için inanılmaz bir araç. Tüm dünyadan aktivistler kentleri bu yeni sisteme doğru dönüştürüyor. Fakat küresel ekonominin patronları buna izin verecek mi? İklim değişikliği ve bitmek bilmez kördüğümler insanları her zamankinden fazla endişelendiriyor. Araba kullanmak yerine, giderek daha fazla insan bisikletle seyahat ediyor. Her gün bisikletçiler trafik magandalığı ya da şehir planlamasındaki eksikler nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Fakat artık güvenli yollar talep ediyorlar!
Yönetmen ve Senarist: Fredrik Gertten.
Oyuncular: Aline Cavalcante, Dan Koeppel, Raquel Rolnik, Ivan Naurholm, Nicolas Habib, Don Ward, Gil Peñalosa, etc. Director of photography: Kiki Allegier, Janice D’Avila.
Yapımcı: Margarete Jangård, Elin Kamlert for WG Film AB, Malmö

bikes cars 1

13 Ekim Cuma, Saat: 20.00
BİZDEN İYİSİ YOK
Vi är bäst!
2013, 102 dk.
Yer Stockholm, yıl 1982. 3 kız arkadaş Bobo, Klara ve Hedvig de dönemin ruh haline uygun olarak isyankar görüşlere sahip; hem sert hem zayıf, hem kafası karışık hem tuhaf hallerdeler. Daha çocuk yaşta hayatın yükü omuzlarında. Herkesin “Punk öldü” dediği dönemde, herhangi bir enstrümanları ya da müzik bilgileri olmaksızın bir punk grubu kurmaya karar verirler.
Yönetmen ve Senarist: Lukas Moodysson
Oyuncular: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv LeMoyne, Johan Liljemark, Mattias Wiberg, Jonatan Salomonsson, Alvin Strollo, Charles Falk.
Görüntü Yönetmeni: Ulf Brantås.
Yapımcı: Lars Jönsson for Memfis Film

we are the best 1

14 Ekim Cumartesi, Saat:18.00
BERGMAN’IN EVİNDE
Trespassing Bergman (Bergmans Video)
2013, 107 dk.
“Eğer sinema bir din olsaydı, burası da Vatikan olurdu.” Alejandro Gonzalez Inarritu
Ingmar Bergman’ın Fareo Adası’ndaki evi sinema camiasında efsanevi bir yere sahiptir; kimileri için sinemanın Mekke’sidir. 2011 yılının Kasım ayında Faroe Adaları’nda Bergman’ın evini ziyaret eden Francis Ford Coppola, Michael Haneke, Lars Von Trier ve Martin Scorsese gibi yönetmenler ve oyuncular, şeytani yönetmenle ve sinemasıyla ilişkileri hakkında konuşuyor.
Yönetmen ve Senarist: Jane Magnusson, Hynek Pallas
Oyuncular: Claire Denis, Daniél Espinosa, Tomas Alfredson, Michael Haneke, Martin Scorsese, John Landis, Alejandro González Iñárritu, Ang Lee.
Görüntü Yönetmeni: Jonas Rudström.
Yapımcı: Fatima Varhos, Linda Costigan for Gädda Five AB

bergman 1

14 Ekim Cumartesi, Saat: 20.00
YÜZ YAŞINDA CAMDAN ATLAYIP KAYBOLAN ADAM
Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
2013, 104 dk.
Yüz yaşındaki Allan Karlsson camdan atlayarak huzurevinden kaçar. Ardında ölüler bırakarak, içi para dolu bir bavulla çıktığı bu yolculuk, bir asırlık ömrü boyunca dünyanın farklı yerlerinde başından geçmiş olan talihsiz, inanılmaz ve tuhaf maceralardan hiç de farklı değildir.
Yönetmen: Felix Herngren.
Senarist: Felix Herngren, Hans Ingemansson.
Oyuncular: Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, Ralph Carlsson, David Shackelton, Georg Nikoloff.
Görüntü Yönetmeni: Göran Hallberg.
Yapımcı: Henrik Jansson-Schweizer for Nice Flxpictures AB

100 years old 2