Krassimir Terziev

1969’da Dobrich, Bulgaristan’da doğdu. Sofya’da yaşıyor ve çalışıyor.

1957. Sputnik 1 fırlatıldı. Bu çok gizli uydu, kozmonot İvan İvanoviç’in atası sayılabiliecek insan boyutunda bir “manken kozmonot” taşıyordu. Ne yazık ki, Sputnik 1 uçuşu başarısızlığa mahkumdu. Büyük bir arıza, kapsülün yanlış yönlenmesine neden oldu... uydu uzay boşluğuna savruldu, atmosfere dönüşüne kadar bu istenmeyen yörüngeye sıkıştı kaldı.

Uzay enkazları: Yeryüzünün yörüngesinde dolaşan yararlı ömrünü tamamlamış insan yapımı malzemeler: Atıl uydular; ıskartaya çıkmış roket parçaları, ağırlık boşaltmak için atılmış veya uzay araçlarından kopan malzeme parçaları, çarpışma veya patlamaların sonucu oluşmuş küçük nesneler.

Arka Bahçemden Uzaya Bir Mesaj, uzay enkazları fenomenine odaklanan iki kanallı bir video enstalasyonudur. Bir fotoğraf-video denemesi biçiminde olan, kanalın biri, insanın uzaydaki kısa tarihini ve uzay yörüngesindeki nesnelerin Dünya yörüngesine yeniden girip, kestirilemeyen anlarda ve lokasyonlarda geri yere düşmesini takip ediyor. Hikayedeki gerçekler, Strugatsky Kardeşler’in bilimkurgu tarzındaki kısa romanı Uzayda Piknik ve bu fenomeni yorumlayan diğer eserlerden yapılan alıntılarla katmanlandırılmış. Diğer kanal, sıfır yer çekimi ile uzayda sürüklenen yarı-doğal, yarı-teknolojik hayali bir cismi görselleştirir.

Eser Paul Maley'in websitesinden (http://www.eclipsetours.com/sat/debris.html) metinsel alıntılar ve de yazarın önceden izin verdiği görseller içermektedir. Ayrıca, websitesindeki "NASA Görüntülerinin Kullanımı" talimatlarını izleyerek NASA'nın websitesinden (www.nasa.gov) alınan hareketsiz görüntüler ve videolar da bulunmaktadır.