“Manzara” Grup Sergisi

“Manzara” Grup Sergisi
06 Mayıs 2019    |    Etkinlikler    |    Sergi

“Manzara” Grup Sergisi

5 Mayıs’ta Opet Tevfikiye Arkeoköy Sanat Günleri kapsamında açılışı yapılan “Manzara” sergisi, 1 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilir.

Genç kuşak sanatçıların özgün üretimlerini sanatseverlerle buluşturan, küratörlüğünü Seyhan Boztepe’nin üstlendiği “Manzara” sergisi, insan, tarih, kültür ve doğaya dair ortak değerlerden ilham alan bir “manzara” sunuyor. Tevfikiye Arkeoköy Galeri’deki sergide Alperen Başbunar, İsmail Bulut, Ece Güneş Erten, Seniha Güler, Burcu Gürcü, Elif Havuz, Halil İbrahim Kara, Oğuzhan Karadal, İlter Özyıldırım, Erdal Sezer, Canalp Sipahi, Tarkan Yalçın, Ömer Akif Yeldan, Duygu Yücel ve Ogün Yücel’in seramik, resim, desen gibi farklı tekniklerde yaptığı çalışmalar bir araya getirildi.

Tamamı Çanakkale’de yaşayan ve çalışan genç sanatçıların insanın en geniş anlamda çevresiyle bir arada yaşama, kendini var etme ve yaşamını anlamlandırma çabasına dair duyarlılıklarını yansıtan çalışmalar, Troya coğrafyasını ve kadim geçmişini de güncel bir bakışla ele alıyor. İlter Özyıldırım, Burcu Gürcü, Ömer Akif Yeldan, Oğuzhan Karadal ve Halil İbrahim Kara Çanakkale kentiyle özdeşleşen bir malzeme olan seramik ile hem gelenekle diyalog halinde olan hem de soyut eğilimler gösteren çalışmalarıyla sergide yer alıyor. Ece Güneş Erten, Canalp Sipahi, Alperen Başbunar ve İsmail Bulut’un ziyaretçiyle etkileşime giren, kinetik ve mekanik teknikleri de kullanan çalışmaları odağına izleyiciyle oyunsu bir karşılaşmayı alıyor. Elif Havuz ve Seniha Güler’in Troya coğrafyasını gözler önüne seren peyzajları, Tarkan Yalçın’ın tarihi yapıların yıkıntılarını şiirsel bir dille yansıtan hüzünlü tuvalleri, Ogün Yücel’in tekinsiz, terk edilmiş, insansız sandalye manzarası ve Duygu Yücel’in farklı yüzeyler üzerine yansıttığı insan portrelerinden oluşan biyografik serisi sergide yer alan diğer çalışmalar. Opet Tevfikiye Arkeoköy’ün duvarlarını Troya temalı çizimleriyle canlandıran Erdal Sezer ise, savaşların ve kaderin simgesi olan kargaları ele alan özgün çalışmalarıyla sergiye katılıyor.

Opet’in Tarihe Saygı Projesi kapsamında 2018 Troya Yılı’nda, Troya dönemini yaşatan atmosferi, tarihi ve mitolojik değerleri ile açık hava müzesi niteliğinde bir Arkeoköy’e dönüştürdüğü Tevfikiye Köyü’nde size bekleyen ‘Manzara’ sergisi, 1 Temmuz’a kadar gezilebilir.