Murat Gök

1978 yılında Diyarbakır'da doğdu. Diyarbakır'da yaşıyor ve çalışıyor.

Murat Gök, baskıcı toplumsal kurumlar arasında sıkışmış olan bireyin, pragmatist bir tavırla kendine daha özgü(r) bir yaşam alanı yaratabilmek için, bu sistemlerde meydana getirdiği, yapısal ve işlevsel dönüşümleri ele alır. Murat Gök bir edevat çantasından en uygun aleti seçer gibi, karşısındaki kurumun zayıf veya güçlü noktalarına göre kendi kimliklerinden/enstrümanlarından en uygun olanını seçip, öne sürüyor.

Alçak Uçuş, 2009: Diyarbakır semalarında sıklıkla ‘alçak uçuş’ yapan savaş uçaklarının yüksek desibel sesleri rahatsız edici boyutta gürültüye neden olur. Murat Gök’ün video çalışmasında, görüntüye sonradan monte edildiği aşikar olan, seyircinin göz hizasından izlediği, devlet otoritesinin bire bir temsilcisi olan savaş uçağı, aynı düzeyde rahatsız edici sesleri çıkararak baştan sona doğru yavaş yavaş silinir. Uçakların seferlerinin yoğunluğu ile doğru orantılı bir şekilde artan gerilim ve eserde sürekli tekrar eden gürültü insanlar üzerinde yaratılan ruhsal tahribatı akla getirmekte.

BERFİN, 2010: Helikopter böceği; göz alıcı renkleriyle, güçlü ve saydam kanatlarıyla havada çok uzun süre asılı kalabilen, hızlı ve ani manevra kabiliyetine sahip bir böcek türüdür. Dicle Nehri civarında yaşayan ve henüz okuma yazma öğrenmemiş altı-yedi yaşındaki Berfin, eline çizdiği işaretle helikopter böceğinin avucuna konmasını umut ediyor. Murat Gök eserlerinde baskıcı toplumsal kurumlar arasında sıkışmış olan bireyin, kendine daha özgü(r) bir yaşam alanı yaratabilmek amacıyla girdiği yapısal ve işlevsel dönüşümleri ele alıyor. Gök’ün eserindeki ana karakter, bir kaç saniyeliğine de olsa böceği avucunda hissetmek, sahip olma hissiyatına varmak istiyor.