Sınırsız Alanlar

01 Aralık 2011 31 Ekim 2012

“TANDEM Türkiye 2011-2012 – Kültür Yöneticileri Değişim Programı I” kapsamında Paris ve Çanakkale’den iki oluşumun ortaklaşa hazırladığı “Zihinsel Engellilerle Sanat” Projesi

CABININ (Çanakkale Bienali İnisiyatifi) ve Personimages Derneği tarafından geliştirilen “Sınırsız Alanlar”, Paris ve Çanakkale kentlerinde, zihinsel engellileri yenilikçi ve yaratıcı sanat aktivitelerine dahil etmeyi amaçladı. Her iki kentte gerçekleştirilen atölye çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan işler, performans ve sergiler yoluyla bu kentlerde izleyiciyle buluştu. Proje süresince deneyimli eğitmen ve sanatçıların bu alandaki tecrübelerini birbirleriyle paylaşma olanağı bulması, projenin bir diğer önemli çıktısı oldu. Çanakkale ve Paris’te yaşayan zihinsel engelli (otistik, down sendromlu vb.) bireyler arasından oluşturulmuş bir grupla bir yıl boyunca plastik sanatlar ve dans/drama atölyeleri gerçekleştirildi.İki kentteki atölye çalışmaları, partnerler tarafından belirlenmiş ortak bir konsept çerçevesinde yürütüldü.Aralık 2011’de başlayan atölyeler, Ağustos 2012 tarihine kadar devam etti ve Haziran ayından itibaren söz konusu üretimler Paris ve Çanakkale’de çeşitli etkinlikler yoluyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Bu çalışmalar sırasında Paris’te faaliyet gösteren Personimages Derneği’nden, zihinsel engellilerle sanat odaklı çalışan sanatçı-eğitmenler Çanakkale’ye gelerek deneyimlerini, bu kentte çalışan meslektaşlarıyla paylaştı. Çanakkale’deki sanatçılardan, zihinsel engellilerle eğitim çalışması deneyimi sahibi proje çalışanları da, CABININ koordinatörlüğünde Paris’teki atölyelere katılarak, oradaki atölye olanaklarını ve çalışma sistematiğini görme şansına sahip oldu.

Proje Ekibi:

Fransa Proje Yöneticisi ve Plastik Sanatlar Atölyesi Sanatçı-Eğitmeni: Ayda-Su NUROĞLU

Türkiye Proje Yöneticisi: Seyhan BOZTEPE

Fransa Dans Atölyesi Sanatçı-Eğitmeni: Anne DJEVELEKOVA

Türkiye Plastik Sanatlar Atölyesi Sanatçı-Eğitmeni: Seyhan BOZTEPE, Erdinç ALNIAK ve Serpil VESEK

Türkiye Tiyatro-Dans Atölyesi Sanatçı-Eğitmeni: Hakan YAVAŞ

Fransa Proje Koordinatörü: Marie-Thérèse DEFRETIN Türkiye

Türkiye Proje Koordinatörü: İsmail ERTEN

Fransa-Türkiye Belgesel Yönetmeni: Esra “Bobbie” G. PERTAN

Fransa-Türkiye Yönetmen Yardımcısı: Elâ NUROĞLU

Fransa Proje Asistanı: Bénédicte DE MALEPRADE

Türkiye Proje Asistanları: Doğan TÜRKOĞLU, Ece Güneş ERTEN

Atölye Koordinatörü/Paris: Françoise DE LA FORET DIVONNE

Atölye Koordinatorü/Versailles: Isabelle COURAUD

Türkiye Proje Çalışanları: Şükran ÇORAPÇIOĞLU, Hasan GÜLBAY, Deniz KÜRŞAD, Tuncay ALPI

Stajerler: Valérie LEGRAND, Sylvie LAGACHE

Türkiye Yönetici Asistanı: Didem GÜNDOĞAN

Türkiye Danışmanlar: Didem ÇATAL, Savaş VESEK

Grafik Tasarım: Serdar Negir

Teknik Destek: Yıldırım ŞAHİNER

TANDEM Projesi Destekçi ve Koordinatörleri: European Cultural Foundation (Amsterdam), MitOst (Berlin), Anadolu Kültür (İstanbul), İstanbul Bilgi Üniversitesi (İstanbul), Stiftung Mercator (Essen)

Sınırsız Alanlar Proje Destekçileri: Tandem Projesi (Berlin-İstanbul), Mavitay (Çanakkale), Akol Hotel (Çanakkale), Düşler Akademisi (İstanbul), T.C. Çanakkale Valiliği (Çanakkale), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Çanakkale), TON TV (Çanakkale), Olay Gazetesi (Çanakkale), Uluslararası Çanakkale Troia Festivali (Çanakkale), 3.Uluslararası Sınırsız Sanat Festivali (Paris/Asnières), Sınırsız Sanat Sanatçıları Derneği (Paris/Asnières)