Sabâ Altınsay ile edebiyat serüveni üzerine söyleşi

Sabâ Altınsay ile edebiyat serüveni üzerine söyleşi
27 Mayıs 2022    |    Etkinlikler    |    Panel

Sabâ Altınsay ile edebiyat serüveni üzerine söyleşi

Çanakkale doğumlu, “Kritimu – Girit’im Benim” (2004), “Benim Hiç Suçum Yok” (2011), “Fail-i Malûm” (2022) romanlarının yazarı Sabâ Altınsay ile yeni romanının yayımlanması vezilesiyle MAHAL’de okurlarıyla buluştu.

Altınsay, üçüncü nesil temsilcisi olduğu mübadeleyi konu edinen, “insanın doğduğu toprak ile gömüleceği toprak aynı toprak olmayacaksa, ne kalır ki geriye, ölürken, yaşamdan” sorularına yanıt aradığı ilk romanı Krimitu’da Girit adasını romanın kahramanına dönüştüren özgün bir Mübadele romanı sunmuştu bize.
İkinci romanı “Benim Hiç Suçum Yok” ise, 2. Dünya Savaşı’nın kasvetli atmosferini ustalıkla işleyerek bu kez okurlarını yüzyıl ortasının Çanakkale’sine götürdü.
Son romanı “Fail-i Malum” da ise 1990’lı ve 2000’li yılların daha tanıdık atmosferini ele alırken, adalet ve suç kavramlarını sorguluyor.
“Başımı dolmuşun camına dayadım. Dayadım ve göz yaşlarımı bıraktım. Nereye mi? Dünyaya, memleketime, dolmuşa, gazete başlıklarına, hapishanelere, duruşma salonlarına, kardeşimin mezarına, katiline, vapur iskelesine, Haydarpaşa Garı’na, memleketin bütün semalarına, içinde yaşayan “vatandaş” tebasına, az konuşan anneme, çok konuşan babama, ölüleri kesen Mert’e, Kadıköy’den Hale-Jale, Lale’ye ve daha ismini sayamadığım bütün “geri kalan”lara.
İşe benim öfkem böyle başladı. Çünkü ceza yoksa adalet yoktur.”