Troya Müzesi ve Ören Yeri Ziyaretçi Kitleri Tanıtıldı

Troya Müzesi ve Ören Yeri Ziyaretçi Kitleri Tanıtıldı
22 Ekim 2021    |    Haberler

Troya Müzesi ve Ören Yeri Ziyaretçi Kitleri Tanıtıldı

Müze Kiti Projesi kapsamında bir ilk olan Troya Ziyaretçi Kiti 22 Ekim’de Troya Müzesi’nde gerçekleştirilen lansmanla tanıtıldı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Troya Müzesi ve Troya Kazı Başkanlığı’nın katkıları, Millî Eğitim Bakanlığı ve Troya Kültür Derneği işbirliği ile Komet Kültür ve Sanat Projeleri tarafından gerçekleştirilen Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kitleri Troya’daki arkeolojik kazıların 150. yılında her yaştan ziyaretçiye ulaşmayı hedefliyor.

Müze Kiti Projesi’nin eğitim kitleri 2019 yılından bu yana onbinlerce öğretmene ve öğrenciye ulaştı, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden Türkiye’nin 81 ilindeki tüm öğretmen ve öğrencilerin erişimine açıldı. Troya Müzesi Müze Kitleri Projesi kapsamında yüz yüze eğitim alan 200 öğretmen daha öğrencileriyle birlikte müze kitlerini kullanmaya başlayacak. Uzaktan eğitim kurgusunun ardından eğitim ve içerikler dijital formatta tüm öğretmenlerin erişimine hazır hâle gelecek.

Müze Kiti Projesi, Topkapı Sarayı (2019), Pera Müzesi (2020), Anadolu Medeniyetleri Müzesi (2021) ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Göbeklitepe (2021) için hazırlanan kitlerin ardından Troya Müzesi ve Ören Yeri (2021) ile bir ilki gerçekleştiriyor. Öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitim kitinin yanı sıra ilk kez bu projede Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış bir ziyaretçi kiti de kullanıcılara sunuluyor.

Ziyaretçileri Troya’nın 5000 yıllık geçmişinde bir zaman yolculuğuna çıkaracak olan bu kit, kişiselleştirilebilir bir deneyim için tasarlanmış bilgi ve eser kartları, farklı rota seçenekleri, oyunlar, etkinlikler ve krokiler ile meraklısına eşsiz bir deneyim sunmak üzere hazırlandı. Projeye her yıl farklı şehirlerdeki müze ve kültürel miras alanlarının katılması planlanıyor.