CABININ – Çanakkale Bienali İnisiyatifi “En iyi Uygulamalar 2022” listesinde!

CABININ – Çanakkale Bienali İnisiyatifi “En iyi Uygulamalar 2022” listesinde!
29 Mayıs 2022    |    Haberler

CABININ – Çanakkale Bienali İnisiyatifi “En iyi Uygulamalar 2022” listesinde!

CABININ – Çanakkale Bienali İnisiyatifi UCLG – MEXICO CITY – CULTURE 21 Uluslararası Ödülü “En iyi Uygulamalar 2022” listesinde!

Sürdürülebilir şehirlerde kültürün odağa alınmasına katkılarıyla öne çıkan lider şehirleri ve bireyleri tanıtmayı amaçlayan UCLG – MEXICO CITY – CULTURE 21 Uluslararası Ödülü “En iyi Uygulamalar 2022” listesine giren şehirler belirlendi. Bu kapsamda CABININ – Çanakkale Bienali İnisiyatifi’nin “Sürdürülebilir Sivil Toplum için Çağdaş Sanat Habitatı” projesi ile Çanakkale kenti “Yenilikçi Kıvılcımlar” temalı en iyi uygulamalar kategorisine seçildi.

Çalışmalarına başladığı 2006 yılından bu yana kentlilerin kültürün üretimine, paylaşılmasına, korunmasına ve keşfedilmesine eşit olarak katılmaları için araçlar ve stratejiler geliştirme ve uygulama hedefleriyle hareket eden CABININ’in, Kovid-19 sürecinde de sosyal bağların, insan deneyiminin ve topluluk inşasının belkemiğini oluşturan kültürel hakları geliştirme yönünde yürüttüğü çalışmalar, UCLG Kültür Komitesi tarafından uluslararası düzeyde örnek gösterilmeye değer yenilikçi bir uygulama olarak onurlandırılmış oldu.

CABININ, Çanakkale Kent Konseyi himayesinde yürütülen adaylık sürecinde katkıları olan tüm bileşen ve destekçilerine, son dönemde CABININ sosyal programlarını destekleyen AB Programı Sivil Düşün’e, altyapı desteği için ise Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CultureCivic programına teşekkür eder.

Kovid-19 krizi ve pandemi sonrası toparlanma bağlamında kültürel hakların desteklenmesi ve teşvik edilmesinde en iyi uygulamaları tanıtmayı amaçlayan UCLG – MEXICO CITY – CULTURE 21 Uluslararası Ödülü’nün 2022 yılını kapsayan 5. edisyonuna “Şehirler / Yerel veya Bölgesel Yönetimler” kategorisinde tüm kıtalardan 101 proje başvurdu. Gelen başvurular arasından seçilerek “Yenilikçi Kıvılcımlar” ve “Özenle Planlama” başlıkları altında duyurulan En İyi Uygulamalar, UCLG Kültür Komitesi’nin şehirler, kültür ve sürdürülebilir kalkınma ile ilgili veri tabanı olan “OBS” listesine de eklenmiş oldu. İkinci aşamaya geçen 2022’nin En İyi Uygulamaları arasından birinciliği kazanacak şehirler ise, Mondiacult 2022 bağlamında Eylül 2022’de Mexico City’de düzenlenecek Törende ödüllendirilecek.

Ayrıntılı bilgi için:
agenda21culture.net/award
agenda21culture.net/abstracts