“YOLDA” VİDEO KÖŞKÜ ÇANAKKALE SERGİSİ

“YOLDA” VİDEO KÖŞKÜ ÇANAKKALE SERGİSİ
20 Haziran 2016    |    Etkinlikler    |    Sergi

“YOLDA” VİDEO KÖŞKÜ ÇANAKKALE SERGİSİ

Türkiye ve İsviçre arasında gerçekleştirilen göç temalı bir proje olan “Yolda/Unterwegs” kamusal alanda sergilenebilir video köşkü İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından, Çanakkale Bienali paralel programı kapsamında Çanakkale’ye geldi. 14-19 Haziran 2016 tarihleri arasında Türkan Saylan Sosyal Tesisleri önünde sergilenen proje, İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu desteğiyle hayata geçti.

“Wir können in der Heimat in den Flieger steigen ve üç bin kilometre sonra evimize kavuşuruz” (Ülkemize giden uçağa binip üç bin kilometre sonra evimize kavuşuruz, AY YILDIZ, 2011.)

Dört kadın, beş erkek ve bir evli çiftin video potrelerinden oluşan taşınabilir köşk; bu insanların iki farklı kültürde yaşadıkları deneyimleri yansıtıyor. İsviçre ve Türkiye’de yaşıyorlar, her iki ülkede büyüdüler, okula gittiler ve hem orada hem burada çalışıyorlar.

Bu yaşam biçimi onların günlük hayatlarını ve de düşüncelerini belirliyor. On bir karakterin yaşam öyküsü göç konusunda şaşırtıcı olduğu kadar serinkanlı, aynı zamanda yaratıcı bir bakış açısı sunuyor. Göçmenler yaşam deneyimlerini düşündüklerinde doğal olarak kendilerini birden fazla kültüre ait hissediyorlar. Küratör Gaby Fierz bu iki ülke arasındaki yolda varolan yeni kimliklerin nasıl biçim aldığının peşine düşüyor. Hayat hikâyelerini anlatan bu insanların birden fazla kültürel çeviri faaliyetine ilgi duydukları net bir şekilde görülmektedir. Halkın büyük bir kısmı için geçerli olan yeni bir kimlik anlayışı video portrelerde kendini açıkça ifade etmektedir.

Yolda / Unterwegs Derneği’nin kamusal alanda sergilenmek üzere tasarlanmış taşınabilir köşkü 2016 yılında Türkiye’nin ve İsviçre’nin değişik şehirlerinde sergilendi.

Yolda projesinin süreci, amacı ve araştırmaları hakkında daha fazla bilgi için Yolda Dergisine ve aşağıdaki internet sitesine bakılabilir: www.yoldayolda.com