StudioMAHAL

StudioMAHAL
StudioMAHAL

Fevzipaşa Mahallesi Çay Kenarı Sokak No:151, 17100 Çanakkale/Türkiye (Adres Tarifi)

E-Mail:

Çanakkale kentinin çok kültürlü geçmişini ve mimari mirasını yansıtan ve 2013 sonbaharında açılan MAHAL, CABININ tarafından hayata geçirilen uluslararası projelerin beraberinde, Çanakkale, Türkiye ve dünyadan sanatın farklı disiplinlerinde üretim, sergileme ve gösterimler, sivil toplum faaliyetleri ve kâr amacı gütmeyen her türlü özgün proje için çok amaçlı, açık bir mekân, altyapı ve iletişim ağı, bir çağdaş sanat ve kültür arşivi işlevi görüyor. MAHAL ile aynı özelliklere sahip ve hemen yanında bulunan bir eski depo, 2020 yazında inisiyatifin öz kaynaklarıyla başlayan restorasyon çalışmalarının ardından 2022 yazında StudioMAHAL adıyla yine sivil toplum ve sanat odaklı bir mekân olarak açıldı.

Asma katında sanatçı, tasarımcı, yazar, yönetmen, çevirmen gibi günümüz kültür üretiminin önemli temsilcileriyle akademisyen ve sanat uzmanlarının misafir edileceği bir “konuk programı-rezidans”, geniş alanı ise sanat üretimi yapılabilecek, atölye ve masterclasslar düzenlenebilecek, sahne sanatları alanında performanslar gerçekleştirilebilecek bir ortak alan olarak işlevlendirilen StudioMAHAL 8. Çanakkale Bienali kapsamında ilk misafirlerini ağırladı.

Çanakkale’nin çok kültürlü kent mirasını yansıtan Palamut Depoları bölgesi, CABININ’in tüm üye, paydaş ve destekçilerinin katkıları, Çanakkale sivil toplumunun ve günümüz sanat üretimini bileşenlerinin katılımıyla günümüz sanatı için bir habitat oluyor.

StudioMAHAL, genç yaşta aramızdan ayrılan Eren Sean Guendelsberger'in anısını yaşatmak için Gueldelsberger ailesinin maddi ve manevi katkılarıyla hayata geçirildi.

StudioMAHAL, CABININ’in öz kaynaklarının yanı sıra Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CultureCIVIC’in yapısal desteğiyle hayata geçirildi.